Ռուսաստանը եւ Վիետնամը համատեղ զորավարժություններ կանցկացնեն, որոնցում կողմերը կմշակեն հրամանատարների եւ շտաբների հմտությունները մարտական ​​պատրաստության գործողությունների կազմակերպման գործում, հայտնում է Արեւելյան ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունը։
Առաջին անգամ Արեւելյան ռազմական օկրուգի շտաբում ռուս-վիետնամական համատեղ զորավարժությունների պլանավորման խորհրդաժողով է կազմակերպվել եւ անցկացվել։ Պատվիրակությունների հանդիպումը կայացել է տեսակապի միջոցով, ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Միջոցառումն անցկացվել է տարածաշրջանային կառավարման կենտրոնի ղեկավար, գեներալ-մայոր Սերգեյ Լագուտկինի եւ միջազգային ռազմական համագործակցության վարչության պետ, գնդապետ Իվան Տարաեւի գլխավորությամբ։ Վիետնամի ժողովրդական բանակի կողմից միջոցառմանը մասնակցել են գեներալ-մայոր Դոն Դին Թհանը, ռազմական մարմինների սպաները։
Գնդապետ Տարաեւը պարզաբանել է, որ զորավարժությունների նպատակն է հրամանատարների եւ շտաբների գործնական հմտությունների կատարելագործումը մարտավարական բարդ միջավայրում գործողությունների կազմակերպման եւ ստորաբաժանումների կառավարման, ինչպես նաեւ առաջադրանքների կատարման ժամանակ ոչ ստանդարտ լուծումների մշակման գործում:
Կողմերը քննարկել են նոր զորավարժությունների անվանումը, առաջարկներից մեկը «Մայրցամաքային միություն - 2022»-ն է։

Россия и Вьетнам проведут совместные военные учения, в рамках которых стороны отработают навыки командиров и штабов в организации учебно-боевых действий, передает пресс-служба Восточного военного округа.
«Впервые в штабе Восточного военного округа организована и проведена конференция по планированию совместного российско-вьетнамского военного учения. Встреча делегаций состоялась по видеосвязи», — говорится в сообщении.
Мероприятие прошло под руководством начальника регионального центра управления генерал-майора Сергея Лагуткина и начальника отдела международного военного сотрудничества полковника Ивана Тараева. Со стороны Вьетнамской Народной армии в мероприятии приняли участие генерал-майор Дон Динь Тхань, офицеры органов военного управления.
Полковник Тараев уточнил, что цель учений — совершенствование практических навыков командиров и штабов в организации учебно-боевых действий и управлении подразделениями в сложной тактической обстановке, а также разработке нестандартных решений при выполнении задач.