Շուշին եղել է հայկական ու մնալու է հայկական, անկախ նրանից, թե հիմա այնտեղ ով է գտնվում, նրանք չեն Շուշիի տերը, մենք ենք Շուշիի տերը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանը:
«Այն հայը, որ մտածեց Շուշին հայկական չէ, նա հայ կոչվելու իրավունք չունի: Շուըշին ինքը բուն հայկական է, ամեն մի քարը հայկական է, ամեն մի քարի վրա հայկական հոգի է ներդրված, որովհետեւ հայերն են տաշել այդ բոլոր քարերը, չնայած որ այսօր  ավիրում են, բայց դա կապ չունի , Շուշին կա ու կլինի հայկական»,-ասաց նա:
Արծվիկ Սարգսյանի կարծիքով` այս իշխանություններն են հանձնել Շուշին  ադրբեջանցիներին եւ իրենք բոլորը կողմ են, որ իշխանափոխություն լինի:
«Այս իշխանությունը Շուշին չպահեց, դավաճանեց Շուշին  ու շուշեցիներին, դրա համար պետք է բոլորը ոտքի կանգնեն»,-ասաց նա:
Իշխանությունների փոփոխության դեպքում Շուշիի քաղաքապետը հույս ունի, որ Շուշին ու Հադրութը եւ մյուս օկուպացված տարածքները պետք է նորից ազատագրվեն:

Шуши был и останется армянским городом, независимо о том, кто там сейчас находится. Не они хозяева Шуши. Это мы хозяева Шуши. Об этом в беседе с Новости Армении-NEWS.am заявил мэр Шуши Арцвик Саркисян.
«Армянин, который считает, что Шуши не армянский, не имеет права называться армянином. Шуши чисто армянский, каждый камень там армянский, в каждый камень вложена душа, потому что это армяне обтесывали все эти камни, хотя сегодня разрушают, но это не имеет значения. Шуши был и будет армянским», - сказал он.
По мнению Арцвика Саркисяна, это власти сдали Шуши азербайджанцам, и все они выступают за смену власти.
«Эти власти не удержали Шуши, они предали Шуши и его жителей, поэтому все должны восстать», - сказал он.
Мэр Шуши надеется, что в случае смены власти Шуши, Гадрут и другие оккупированные территории будут освобождены.