ԵՄ քաղաքականության առանցքային ոլորտների վերաբերյալ միաձայն քվեարկությունն այլեւս իմաստ չունի, եթե ԵՄ-ն ցանկանում է ավելի արագ շարժվել: Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը։
«Ես միշտ պնդել եմ, որ որոշ առանցքային ոլորտներում միաձայն քվեարկությունն այլեւս իմաստ չունի, եթե մենք ցանկանում ենք ավելի արագ շարժվել: Եվրոպան պետք է ավելի կարեւոր դեր խաղա, օրինակ՝ առողջապահության կամ պաշտպանության ոլորտում»,- ասել է նա Եվրախորհրդարանում:
Նրա խոսքով, ինքը պատրաստ է աջակցել ԵՄ պայմանագրի փոփոխություններին, եթե դա անհրաժեշտ է դաշինքի ապագայի վերաբերյալ քաղաքացիների գաղափարներն իրականացնելու համար։

Единогласное голосование по ключевым областям политики ЕС больше не имеет смысла, если ЕС хочет двигаться быстрее. Об этом заявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен.
«Я всегда утверждала, что единогласное голосование в некоторых ключевых областях просто больше не имеет смысла, если мы хотим иметь возможность двигаться быстрее.  Европа должна играть более важную роль — например, в здравоохранении или обороне», — сказала она Европейскому парламенту.
По ее словам,  она готова поддержать изменения договора ЕС, если это необходимо для реализации идей граждан ЕС о будущем блока.