Նորվեգիան, Դանիան եւ Իսլանդիան աշխատում են Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի հետ համատեղ քաղաքական հռչակագրի ուղղությամբ, որը կապահովի Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի անվտանգությունն առաջիկա ամիսներին, եթե երկրները որոշեն միանալ դաշինքին: Այս մասին գրում է նորվեգական VG թերթը։
Պարբերականի տվյալներով՝ հռչակագիրը երկու երկրներին քաղաքական եւ, հնարավոր է, ռազմական աջակցություն կտրամադրի, այսպես կոչված, «գորշ ժամանակաշրջանում»՝ մինչեւ պաշտոնական անդամակցությունը։ «Այս հարցի շուրջ սերտ շփում կա ամենաբարձր քաղաքական մակարդակով»,- հայտարարել է աղբյուրը:
Պարբերականը նշում է, որ այս երկրները չեն ցանկանում դա «երաշխիք» անվանել, քանի որ ՆԱՏՕ-ի պակտում անվտանգության բացարձակ երաշխիքը կարող է վերաբերել միայն անդամ երկրներին։ Սկանդինավյան պլանը, որի մշակման գործում ակտիվորեն ներգրավված է Նորվեգիայի կառավարությունը, պետք է Շվեդիային եւ Ֆինլանդիային այսպես կոչված քաղաքականապես պարտավորեցնող հռչակագիր տրամադրի ՆԱՏՕ-ի երեք երկրների եւ սկանդինավյան տարածաշրջանի երկու թեկնածու երկրների միջեւ:
Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ սկանդինավյան կառավարությունները մտահոգված են Շվեդիային եւ Ֆինլանդիային ուղղված սպառնալիքների հարցում Ռուսաստանին զսպելու եւ միեւնույն ժամանակ տարածաշրջանում ռազմական լարվածության աճը կանխելու միջեւ հավասարակշռություն գտնելու հարցով:
«Գորշ ժամանակաշրջանն» անդամակցության համար դիմելու պահից մինչեւ պաշտոնական գործընթացի ավարտն ընկած ժամանակն է, երբ թեկնածու երկրները ՆԱՏՕ-ի անվտանգության միասնական երաշխիք են ստանում՝ ՆԱՏՕ-ի պայմանագրի 5-րդ հոդվածի համաձայն, որը սահմանում է, որ հարձակումը մեկ անդամ պետության վրա հարձակում է համարվում բոլորի վրա, եւ բոլորը պարտավոր են օգնել պաշտպանել հարձակման ենթարկված երկիրը:
Սպասվում է, որ առաջիկա օրերին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի կառավարությունները ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու պաշտոնական հայտեր կներկայացնեն:

Norway, Denmark and Iceland are working with Sweden and Finland on a joint political declaration that will keep Sweden and Finland safe in the coming months should the countries decide to join the alliance, Norwegian newspaper VG reported.
According to the publication, the declaration will contain political, and possibly military support for the two countries in the so-called grey period and up to official membership.
There is close contact on this issue at the highest political level, the source said.
The countries do not want to call it a guarantee because the absolute security guarantee in the NATO Pact can only apply to member countries. The Scandinavian plan, in which the Norwegian government is actively involved, is to provide Sweden and Finland with a so-called politically binding declaration between three NATO countries and two candidate countries in the Scandinavian region.
Scandinavian governments are concerned about finding a balance between deterring Russia from the threats of Sweden and Finland, and at the same time preventing increased military tensions in the region, the sources said.
The grey period is the time from the moment of applying for membership until the completion of the formal process, when the candidate countries receive a joint NATO security guarantee in accordance with Article 5 of the NATO Treaty, which states that an attack on one member state is considered an attack on all , and everyone has a duty to help defend the country under attack.
Official applications for NATO membership are expected to be submitted by the governments of Finland and Sweden in the coming days.