Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին կոչ է արել շտապ հրադադար հաստատել Ուկրաինայում՝ ապահովելու բանակցային ճանապարհով պատերազմի ավարտը։
Դրագին ասել է, որ կարեւոր է շարունակել ճնշումը տնտեսական պատժամիջոցներով, «քանի որ անհրաժեշտ է  բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնել Մոսկվային»: «Հրադադարը պետք է հնարավորինս շուտ ձեռք բերվի»,-ասել է Դրագին՝ ելույթ ունենալով Սենատում Ուկրաինային աջակցելու հարցում Իտալիայի դերի մասին բանավեճի ժամանակ:
Սոցիոլոգիական հարցումները ցույց են տալիս, որ Իտալիայում Ուկրաինային ռազմական օգնություն տրամադրելու հարցում քիչ աջակցություն կա:

Премьер-министр Италии Марио Драги призвал к срочному прекращению огня в Украине, чтобы обеспечить прекращение войны путем переговоров, заявив, что Италия продолжит поддерживать Киев.
Драги сказал, что важно поддерживать давление с помощью экономических санкций, «потому что мы должны посадить Москву за стол переговоров». «Прекращение огня должно быть достигнуто как можно скорее», — заявил Драги, выступая в сенате в ходе дебатов о роли Италии в поддержке Украины.
Драги прямо не упомянул, будет ли Италия продолжать поставлять оружие Киеву, против чего выступают партии «Движение пяти звезд» и «Лига», ключевые участники его многопартийной коалиции.
Опросы общественного мнения показывают, что в Италии мало поддержки по оказанию военной помощи Украине.