ԿԳՄՍ նախարարության «Պահպանություն և ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ հունիսի 1-ից «Զորաց քարեր» բնակատեղի պատմամշակութային արգելոցը անցնում է տոմսային տնտեսության։
««Զորաց քարեր» հնավայրը Հայկական լեռնաշխարհի պատմամշակութային եզակի օրինակներից է և դեռևս մեծ անհայտներ ունի թաքնված իր ընդերքում: Անհրաժեշտ է լավագույնս պահպանել, վերահսկել և շարունակել արգելոցի հուշարձանախմբի ուսումնասիրությունը քայլ առ քայլ:
Ցանկանում ենք տեղեկացնել, որ սույն թվականի հունիսի 1-ից «Զորաց քարեր» բնակատեղի պատմամշակութային արգելոցը անցնում է տոմսային տնտեսության, գործելու են տոմսերի հետևյալ սակագները.
ՀՀ քաղաքացիներ և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների քաղաքացիներ՝ 700 ՀՀ դրամ
Օտարերկրացիներ՝ 1400 ՀՀ դրամ
Դպրոցական տարիքի երեխաներ՝ 100 ՀՀ դրամ
Կենսաթոշակառուներ և փախստականներ՝ 350 ՀՀ դրամ
Ուսանողներ՝ 200 ՀՀ դրամ
Հայերենով բացատրություն (էքսկուրսիա)՝ 2000 ՀՀ դրամ
Օտար լեզվով անցկացվող բացատրություն (ռուսերեն, անգլերեն)` 4000 ՀՀ դրամ», - նշված է հաղորդագրության մեջ։

С 1 июня визит в историко-культурный заповедник Зорац Карер будет осуществляться по билетам. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Стоимость билета для граждан Армении и граждан стран-членов ЕАЭС составит 700 драмов, для иностранцев – 1400 драмов, для школьников – 100 драмов, для пенсионеров и беженцев – 350 драмов, студентов – 200 драмов.
Экскурсии на армянском языке будут стоить 2000 драмов (5 долларов – ред.), на иностранном языке (русский, английский) – 4000 драмов.