Իսրայելի հետ հարաբերությունների կարգավորումը կօգնի իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության խաղաղ լուծում գտնելու ջանքերին։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն՝ ելույթ ունենալով Երուսաղեմում՝ վերջին 15 տարվա ընթացքում Իսրայել թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյայի կատարած առաջին այցի շրջանակում, հայտնում է AP-ն։
Ելույթ ունենալով իսրայելցի գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում՝ Չավուշօղլուն ասել է, որ «դրական օրակարգի վրա աշխատելը կարող է նաեւ օգնել ավելի կառուցողական լուծել մեր տարաձայնությունները»։ Նա հավելել է, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ նրա իսրայելցի գործընկերոջ միջեւ շփումը նպաստել է Իսրայելի եւ պաղեստինցիների միջեւ լարվածության նվազեցմանը Երուսաղեմում Ռամադանի ժամանակ։
Իսրայելի արտգործնախարար Յաիր Լապիդն ասել է, որ երկու երկրները «միշտ իմացել են երբ վերադառնալ երկխոսության եւ համագործակցության»: «Երկար պատմություն ունեցող ժողովուրդները միշտ գիտեն, թե ինչպես փակեն մի էջը եւ բացեն նորը: Դա այն է, ինչ մենք այսօր այստեղ անում ենք»,- նշել է նա։
Իսրայելը եւ Թուրքիան «վերելքներից ու վայրէջքներից» հետո նոր էջ են բացում իրենց հարաբերություններում եւ աշխատում են ընդլայնել իրենց տնտեսական գործընկերությունը, ասել է նա:
«Նպատակն է ձեւավորել եւ ընդլայնել մեր երկրների միջեւ տնտեսական եւ քաղաքացիական համագործակցությունը, ինչպես նաեւ օգտագործել մեր երկու երկրների տարածաշրջանային եւ գլոբալ համեմատական առավելությունները նույնիսկ համավարակի եւ նույնիսկ քաղաքական լարվածության ժամանակ»,- նշել է Լապիդը՝ հավելելով, որ երկու երկրները կսկսեն աշխատանքները քաղաքացիական ավիացիայի վերաբերյալ նոր համաձայնագրի վրա։
Չավուշօղլուի այցը Երուսաղեմ տեղի է ունենում Պաղեստինի պաշտոնյաների հետ Ռամալլահում մի շարք բարձր մակարդակի հանդիպումներից հետո, որտեղ նա հայտարարել էր Թուրքիայի հավատարմությունը պաղեստինցիների գործին եւ նրանց անկախությանը:
Թուրքիայի արտգործնախարարն ասել է, որ երկու կողմերի հետ քննարկել է իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունը, եւ «մենք կարծում ենք, որ երկու պետությունների ստեղծման որոշումը միակ լուծումն է տեւական խաղաղության համար»։

Нормализация отношений с Израилем поможет усилиям по поиску мирного решения израильско-палестинского конфликта. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, выступая в Иерусалиме в рамках первого визита высокопоставленного турецкого чиновника в Израиль за 15 лет, передает AP.
Выступая на совместной пресс-конференции со своим израильским коллегой, Чавушоглу сказал, что «работа над позитивной повесткой дня также может помочь более конструктивно разрешить наши разногласия». Он добавил, что общение между президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом и его израильским коллегой помогло снизить напряженность между Израилем и палестинцами в Иерусалиме во время Рамадана.
Министр иностранных дел Израиля Яир Лапид заявил, что две страны «всегда знали, как вернуться к диалогу и сотрудничеству». «Народы с долгой историей всегда знают, как закрыть одну главу и открыть новую. Именно это мы и делаем здесь сегодня», — сказал он.
По его словам, Израиль и Турция открывают новую главу в своих отношениях после «взлетов и падений» и работают над расширением экономического партнерства.
«Цель состоит в том, чтобы сформировать и расширить экономическое и гражданское сотрудничество между нашими странами, а также использовать наши две страны, сравнительные преимущества на региональном и глобальном уровнях, даже во время пандемии и даже во времена политической напряженности», - отметил Лапид, добавив, две страны начнут работу над новым соглашением о гражданской авиации.
Визит Чавушоглу в Иерусалим последовал за серией встреч на высоком уровне с палестинскими официальными лицами в Рамалле, где он заявил о приверженности Турции делу палестинцев и их независимости.
Министр иностранных дел Турции заявил, что обсуждал израильско-палестинский конфликт с обеими сторонами, и «мы считаем, что решение о создании двух государств — единственное для прочного мира».