Ուկրաինան ցամաքային կայաններ եւ համապատասխան քանակությամբ Harpoon հականավային հրթիռներ է ստանում: Տեղեկությունը Facebook-ում հաստատել է պաշտպանության նախարար Ալեքսեյ Ռեզնիկովը։
«Որոշ տեղեկություններ մամուլում արդեն եղել են ես միայն կհաստատեմ, որ իմ շփումը գործընկերների՝ որոշ բարեկամ երկրների պաշտպանության նախարարների հետ, այդ թվում՝ Դանիայի։ Կարող եմ ասել, որ մենք Harpoon-ներ կստանանք: Դրանք հատուկ զենքեր են, որոնք արձակվում են նավերի վրա սարքավորված արձակման կայաններից»,- պարզաբանել է Ռեզնիկովը։
Նորագույն զենքը մատակարարվում է Դանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Նիդեռլանդների կողմից, այլ երկրներ եւս կմիանան այս գործընթացին, փոխանցում է ՈՒՆԻԱՆ-ը։

Украина получает пусковые установки наземного базирования и соответствующее количество противокорабельных ракет «Harpoon».
Это подтвердил министр обороны Алексей Резников в Facebook.
«Некоторые сообщения в прессе уже были, я просто подтвержу, что мое общение с коллегами - министрами обороны некоторых дружественных стран, в том числе Дании. Могу сказать, что мы получим «Гарпуны» - это такие специальные средства поражения, которые запускаются с обустроенных на кораблях пусковых установок», - пояснил Резников.
Новейшее оружие поставляют Дания, Великобритания, Нидерланды, к этому процессу присоединятся и другие государства, передает УНИАН.