Բաշկորտոստանում 1973 թվականին իրականացված հնագիտական պեղումների ժամանակ զարդերի հավաքածու էր հայտնաբերվել: Այն հայտնաբերվել է կրկնակի հուղարկավորության վայրում, որտեղ գտնվել են տարեց կնոջ եւ աղջկա մնացորդներ: Բրոնզե տարրերի ցրված տեղադիրքն այն ժամանակ թույլ չէր տվել վերակազմավորել զարդերը եւ հասկանալ, թե ինչ գործառույթ են դրանք կատարել, գրում է Planet Today-ը:
Վերջերս Կարագանդայի համալսարանի մասնագետները որոշել են եւս մեկ անգամ ուսումնասիրել հայտնաբերված առարկաները: Անցյալ տարիներին գիտնականները մեծ ծավալով տեղեկություններ են հավաքել այն ժամանակվա մշակույթի մասին, ինչն էլ օգնել է եզրակացություն անել զարդի նախնական տեսքի մասին:
Դա կաշվե գլխարկ է եղել՝ զարդարված բրոնզից ձուլված տարատեսակ կախազարդերով: Նման իրերը բնորոշ չեն եղել այն մշակույթին, որոնց պատկանում են գերեզմանները: Դրանք ավելի շատ հիշեցնում են հարեւան ժողովրդին բնորոշ իրեր:
Կախազարդերի չափսերով եւ տեսքով մասնագետները պարզել են, որ գլխի նման հարդարանքը կիրառվել է որպես մագնիսական պաշտպանություն չար ուժերից: Դա կարող էր լինել օժիտի մի մաս, որով հարեւան մշակույթի կինն ամուսնացել է:

During archaeological work in Bashkortostan in 1973, a set of ornaments was found.
It was in a double burial - the remains of an adult woman and a girl were found. Scattered location of bronze fragments did not allow then to reconstruct ornaments and understand what function they fulfilled, Planet Today reported.
Recently experts from Karaganda University have decided to study the found objects once again. Over the years, scientists have collected a large amount of knowledge about the customs and culture of the time, and this helped them to conclude about the original form of jewelry.
This was a leather cap adorned with various bronze alloy pendants. Such items are uncharacteristic of the Srubna culture, to which the burial belonged. It is more reminiscent of the objects of the Andronovs, a neighboring people, who were engaged in active mining of ore, among other things.
According to the size and shape of pendants, experts have established that such headdress was used as a magical protection against evil forces. In addition, it may have been a dowry with which a woman from another culture got married.