The New York Times-ը վերլուծել է Մոսկվայից մեկնող մասնավոր ինքնաթիռների չվերթները եւ պարզել, որ մինչեւ պատժամիջոցների սահմանումը եւ Եվրոպայի օդային տարածքի փակվելը, դրանք առավել հաճախ թռել են Փարիզ, Միլան եւ Ժնեւ։
RadarBox.com-ի փոխանցմամբ, որին հղում է անում հրապարակումը, փետրվարի 24-ից հետո մեծահարուստ ռուսները սկսել են թռչել Կենտրոնական Ասիա եւ Մերձավոր Արեւելք։
«Մինչեւ մայիսը ձեւավորվել էր ռուսական էլիտայի նոր աշխարհագրություն, այս մասին են վկայում մոտ 2000 թռիչքների մասին տվյալները, որոնք ուսումնասիրել է New York Times-ը: Այս աշխարհն ունի մեկ հստակ կենտրոն՝ Դուբայը»,- ասվում է հոդվածում։
Նշվում է, որ մինչեւ փետրվար Ռուսաստանից մեկնող մասնավոր չվերթների միայն 3 տոկոսն է ուղեւորվել Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, հիմնականում՝ Դուբայ։ Ռուսաստանի Դաշնության համար եվրոպական օդային տարածքը փակելուց հետո ոչ մի երկրում ռուսների թվի նման կտրուկ աճ չի եղել, որքան ԱՄԷ-ում, նշում է NYT-ը։
Վերլուծությունը վերաբերում է ինչպես մասնավոր ինքնաթիռներին, այնպես էլ կոմերցիոն ընկերությունների կողմից վարձակալված ինքնաթիռներին, թեեւ ենթադրվում է, որ ինքնաթիռների մեծ մասը մասնավոր սեփականություն է, ասվում է NYT-ում: Թռիչքների տվյալները ցույց են տալիս, որ Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումները փոխել են ռուսական էլիտայի կյանքն ու սովորությունները, գրում է թերթը։
Ուկրաինայում ՌԴ հատուկ գործողության մեկնարկից հետո ԵՄ-ն ամբողջությամբ փակել է իր օդային տարածքը ռուսական ինքնաթիռների համար։ Ռուսական ավիաընկերությունների համար իր օդային տարածքը փակել է նաեւ ԱՄՆ-ը։ Ի պատասխան՝ «Ռոսավիացիան» փակել է օդային տարածքը 36 երկրների համար։

The New York Times analyzed private planes flying out of Moscow and found that before sanctions were imposed and Europe closed its airspace, they most often flew to Paris, Milan and Geneva.
After 24 February, wealthy Russians began flying to Central Asia and the Middle East, according to RadarBox.com, cited by the publication.
"By May, a new geography of the Russian elite had taken shape, data on nearly 2,000 flights analyzed by The New York Times shows. That world has one clear center: Dubai," the article says.
It is specified that until February only 3% of private flights leaving Russia were directed to the United Arab Emirates, mainly to Dubai. Since the closure of European airspace for Russia, no other country has seen such a surge in the number of Russians as in the UAE, notes the NYT.
The analysis covers both private planes and planes leased by commercial companies, although it is assumed that most of the planes are privately owned, the NYT specifies. The flight data demonstrate that the restrictions imposed on Russia have changed the lives and habits of the Russian elite, the newspaper said.
After the start of the Russian special operation in Ukraine, the EU completely closed its airspace to Russian planes. The US also closed its airspace to Russian airlines. In response, the Federal Air Transport Agency closed the airspace for 36 countries.