Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ նախապատերազմյան հարաբերություններին վերադարձն անհնար է, փոխանցում է AP-ն։
Նրա խոսքով՝ «Ռուսաստանն Ուկրաինայի վրա հարձակմամբ խախտել է բոլոր կանոնները, բոլոր այն պայմանագրերը, որոնք մենք միմյանց հետ կնքել ենք երկրների համագործակցության վերաբերյալ»։
Նա նշել է, որ G7-ի առաջնորդները համաձայն են, որ դա երկարաժամկետ փոփոխությունների է հանգեցրել, «որոնք շատ երկար ժամանակ կբնութագրեն միջազգային հարաբերությունները։ Այսպիսով, պարզ է, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում վերադարձ անցյալին լինել չի կարող»։

German Chancellor Olaf Scholz said that a return to pre-war relations with Russia is impossible, AP reported.
Scholz said at the Group of Seven summit on Monday that with its attack on Ukraine, Russia has broken “all the rules, all the agreements we have made with each other on countries’ cooperation.”
He said G-7 leaders agree that it has led to long-term changes “which will mark international relations for a very, very long time. So it is clear that, in relations with Russia, there can be no way back to the time before the Russian attack on Ukraine.”