Ազգային արժույթների գնաճը եւ արեւմտյան բանկերում Ռուսաստանի արժութային պահուստների սառեցումը մի շարք զարգացող երկրների իշխանություններին դրդեցին մտածել ոսկու արժեքի մասին՝ որպես պահուստ։ Որոշ երկրներ մյուսներից ավելի շատ են հետաքրքրված դրանով, «Պրայմ» գործակալությանը պարզաբանել է եւ Գ.Վ.Պլեխանովի անվան ՌՏՀ-ի համաշխարհային ֆինանսական շուկաների եւ Ֆինտեխի ամբիոնի դոցենտ Դենիս Պերեպելիցամ:
Ոսկու գնման գործում առաջատարն առաջին եռամսյակում Եգիպտոսն էր (54 տոկոս փետրվարին), որին հաջորդում է Թուրքիան՝ 37 տոննա, ապա՝ Հնդկաստանը եւ Իռլանդիան։ Վերջինս միակ զարգացած երկիրն է, որն անցյալ տարվա օգոստոսից 88 տոկոսով ավելացրել է իր ոսկու պաշարները։ Էկվադորը վերջերս հայտարարեց ոսկու գնումների մասին։ Իշխանությունները շեշտեցին, որ ոսկին «ապաստարան ակտիվ է, որի արժեքը բարձրանում է ֆինանսական շուկաներում անորոշության եւ աշխարհաքաղաքական ռիսկերի պայմաններում»:
Նույն ընթացքում Գանայի Կենտրոնական բանկի կառավարիչ Էռնեստ Ադիսոնը հայտարարեց, որ բանկը 2021 թ. հունիսին ծրագրի մեկնարկից ի վեր ընդհանուր 600 կգ ոսկի է գնել՝ նպատակ ունենալով մինչեւ 2026 թ. իր ոսկու պաշարները մոտ 9 տոննայից հասցնել ավելի քան 17 տոննայի։ Թեեւ գնումների մասշտաբը համեստ է մնում, դա տարբեր կենտրոնական բանկերի կողմից տեղական արժույթներով ոսկի գնելու վերջին միտման մաս է կազմում:
«Սակայն ամենամեծ գնումը կատարել է ՌԴ Կենտրոնական բանկը, որը մինչ այդ դադարեցրել էր ոսկու գնումները 2020 թ.»,- մանրամասնել է Պերեպելիցան։
Ըստ փորձագետի՝ ոսկու ամենախոշոր վաճառողներն են Ղազախստանը (մինուս 34 տոննա), Ուզբեկստանը (մինուս 25 տոննա) եւ Լեհաստանը (վաճառել է մոտ 2 տոննա ոսկի)։
«Համաշխարհային ֆինանսական համակարգի վերակառուցման, դոլարից հեռանալու փորձերի ժամանակաշրջանում երկրների ոսկու պաշարների ավելացման միտումը միայն կուժեղանա»,- եզրափակել է փորձագետը։

Инфляция нацвалют и заморозка валютных резервов России в западных банках подтолкнули власти ряда развивающихся стран к мысли о ценности золота, как резерва. Некоторые страны увлекаются этим сильнее остальных, пояснил агентству «Прайм» доцент кафедры мировых финансовых рынков и финтеха РЭУ им. Г. В. Плеханова Денис Перепелица.
Лидером по закупке золота в первом квартале стал Египет (+54% в феврале), за ним следует Турция — плюс 37 тонн, далее — Индия и Ирландия. Последняя — единственная из развитых стран, которая увеличила золотой запас на 88% с августа прошлого года. Недавно о закупках золота заявил Эквадор. Его власти подчеркнули, что золото — хороший «актив-убежище, стоимость которого растет в периоды неопределенности на финансовых рынках и геополитических рисков».
Тогда же и управляющий Центральным банком Ганы Эрнест Аддисон объявил, что банк купил в общей сложности 600 кг с момента запуска программы в июне 2021 года с целью увеличения своих золотых запасов примерно с 9 тонн до более чем 17 тонн к 2026 году. Хотя масштабы покупок остаются скромными, это является частью недавней тенденции различных центральных банков покупать золото, добытое внутри страны, с использованием местных валют.
«Но самую крупную закупку сделал российский Центробанк, приостановивший до того закупки золота в 2020 году», — уточнил Перепелица.
Крупнейшими продавцами золота выступили, по словам эксперта, Казахстан (минус 34 тонны), Узбекистан (минус 25 тонн) и Польша (продала чуть более 2 тонн золота).
«На период перестройки мировой финансовой системы, попыток ухода от доллара, тенденция увеличения золотых запасов стран только усилится», — заключил эксперт.