Դատախազության շենքի առջև այսօր՝ հուլիսի 6-ին, բողոքի ակցիա են իրականացնում 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների հարազատները: Նրանց պահանջն է, որ Դատախազությունը Քննչական կոմիտեում 308 հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով (պաշտոնական լիազորությունների չարաշահում, որն առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) հարուցված գործը փոխանցվի ԱԱԾ-ին:
Հիշեցնենք, որ զոհված զինծառայողների հարազատները հունիսի 30-ին հանդիպել էին գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ, ներկայացրել իրենց պահանջը:
Նրանք պահանջում են նաեւ, որ գործը քննվի առերեւույթ պետական դավաճանության 299 հոդվածով, Նիկոլ Փաշինյանը կանչվի հարցաքննության եւ գործում ընդգրկվի որպես մեղադրյալ:

Сегодня, 6 июля, перед зданием прокуратуры проводят акцию протеста родственники военнослужащих, погибших в 44-дневной войне. Они требуют передать в производство СНБ уголовное дело по статье 308 – злоупотребление служебными полномочиями, ставшее причиной тяжких последствий – ныне находящееся в производстве СК.
Это требование родственники уже представили генеральному прокурору Артуру Давтяну на встрече 30 июня. Они также требуют переквалификации дела по статье 299, проведении допроса Никола Пашиняна и привлечении его в качестве обвиняемого.