Ազգային արժույթի ամրապնդման հաշվին Հայաստանում գնաճի ցուցանիշը բարձր չի եղել։ Այս մասին հուլիսի 14-ին ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ մեկնաբանելով ԿԲ քաղաքականությունը, որը գնաճը զսպելու որեւէ քայլ չի ձեռնարկել։
Նրա խոսքով, հաշվարկների համաձայն, եթե ապրիլ, մայիս եւ հունիս ամիսներին դրամի ամրապնդում չլիներ, մայիսին նույն տարվա ապրիլի համեմատ գնաճը կլիներ ոչ թե 0,1 տոկոս, այլ 0,9 տոկոս։
«Այսինքն՝ 9 անգամ ավելի բարձր կլիներ։ Եթե դրամի աամրապնդում չլիներ, Հայաստանում ամեն ամիս գների 1 տոկոս աճ կդիտարկվեր։ Նախնական հաշվարկներով մեզմոտ գնաճի ցուցանիշը 3 տոկոսով ավելի բարձր կլիներ»,- ասաց Գալստյանը։

Показатель инфляции в Армении за счет укрепления национальной валюты оказался невысоким. Об этом на внеочередном заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам заявил 14 июля глава Центробанка республики Мартын Галстян, комментируя политику ЦБ, не предпринимающего каких-либо шагов по сдерживанию инфляции.
По его словам, согласно имеющимся расчетам, если бы не укрепление драма в апреле, мае и июне, инфляция в мае в сравнении с апрелем того же года составила бы не 0,1%, а 0,9%.
«То есть была бы в 9 раз выше. Если бы не было укрепления драма, в Армении ежемесячно наблюдался бы 1%-ый рост цен. По предварительным подсчетам, показатель инфляции у нас был бы на 3% выше», - сказал Галстян.