Կոսովոյի ոստիկանությունը հայտնել է, որ Սերբիայի սահմանի մոտ իր պարեկներից մեկը կրակահերթի է ենթարկվել, հաղորդում է Reuters-ը:
Կոսովոյի եւ Սերբիայի միջեւ լարվածությունը սրվել է անցյալ շաբաթ այն բանից հետո, երբ Կոսովոն հայտարարեց, որ կպարտադրի երկրի հյուսիսում ապրող սերբերին, ովքեր սերբական համարանիշներ են օգտագործում, փոխարինել դրանք Պրիշտինայի իշխանությունների կողմից տրված համարանիշներով։ Պարտավորությունն այժմ հետաձգվել է։
«Ոստիկանական մոտորանավի անմիջական հարեւանությամբ առնվազն 10 կրակոց է արձակվել, սակայն ոչ ոք չի տուժել»,- ասվում է ոստիկանության հաղորդագրությունում։
Լարվածությունը թուլացնելու նպատակով երկու երկրների առաջնորդները՝ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը եւ Կոսովոյի վարչապետ Ալբին Կուրտին, օգոստոսի 18-ին հանդիպում կանցկացնեն Բրյուսելում։

Полиция Косово сообщила, что один из ее патрулей недалеко от сербской границы подвергся обстрелу, передает Reuters.
Напряженность между Косово и Сербией достигла апогея на прошлой неделе после того, как Косово заявило, что обяжет сербов, проживающих на севере страны и использующих сербские автомобильные номерные знаки, подавать заявки на номерные знаки, выдаваемые учреждениями Приштины. Сейчас обязательство отложено.
«Было не менее 10 выстрелов в непосредственной близости от полицейского катера, но никто не пострадал», — говорится в заявлении полиции.
В попытке разрядить напряженность лидеры обеих стран, президент Сербии Александр Вучич и премьер-министр Косово Альбин Курти встретятся в Брюсселе 18 августа.