Այս ձմռանը Մեծ Բրիտանիայում տնային տնտեսությունների գրեթե մեկ երրորդը աղքատության կբախվի՝ իրենց էլեկտրաէներգիայի վարձերը վճարելուց հետո, որոնք հունվարին կրկին կբարձրանան, հայտնում է CNN-ը։
Վառելիքային աղքատության դեմ պայքարի կոալիցիայի (EFPC) գնահատականներով՝ մոտ 10.5 միլիոն տնային տնտեսություններ  հաջորդ տարվա առաջին երեք ամիսների ընթացքում «վառելիքային աղքատության» կբախվեն, ինչը նշանակում է, որ էներգիայի դիմաց վճարելուց հետո դրանց եկամուտը կհատի աղքատության շեմը։
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը աղքատությունը որպես տնային տնտեսությունների եկամուտ է սահմանում, որը կազմում է Մեծ Բրիտանիայի միջինի ցուցանիշի 60 տոկոսից պակաս, որը 2021-ին 31.000 ֆունտ (37.500 դոլար) է կազմել:
Կանխատեսումները հիմնված են ​​Cornwall Insight հետազոտական ընկերության նոր գնահատականների վրա, որոնք ցույց են տալիս, որ տնային տնտեսությունների էլեկտրաէներգիայի միջին հաշիվը հոկտեմբերից տարեկան 3582 ֆունտ (4335 դոլար) եւ հունվարից 4266 ֆունտ (5163 դոլար) կկազմի, ինչը համապատասխանում է ամսական մոտ 355 ֆունտ ստեռլինգին (430 դոլար):
Հունվարյան կանխատեսումն էլեկտրաէներգիայի վճարների 116 տոկոսով աճ է ենթադրում ներկայիս մակարդակի համեմատ։ Քանի որ վառելիքի գներն աճում են, գնահատականներն արագ չեն փոփոխցվում: Անցյալ շաբաթ Cornwall Insight-ը կանխատեսել էր, որ հունվարյան գները ընթացիկ մակարդակից կաճեն 83 տոկոսով:
Հետազոտական ​​ընկերությունը հայտարարել է, որ վերանայել է իր թվերը մեծածախ գների աճի եւ Մեծ Բրիտանիայի կարգավորիչի կողմից գների շեմերը հաշվարկելու ձեւի փոփոխության պատճառով: Սակայն հորիզոնում կարող է թեթեւացում լինել. Cornwall Insight-ն ակնկալում է, որ հաշիվները կսկսեն նվազել 2023 թվականի երկրորդ կեսից:
Վառելիքի վճարները սկսել են աճել անցյալ տարի, քանի որ բնական գազի մատակարարման համաշխարհային ճգնաժամը մեծածախ գները ռեկորդային բարձր մակարդակի հասցրեց: Ուկրաինայում պատերազմը միայն սրեց իրավիճակը.

Этой зимой почти треть домохозяйств в Соединенном Королевстве столкнется с бедностью после оплаты счетов за электроэнергию, которые в январе снова вырастут, передает CNN.
По оценкам Коалиции по борьбе с топливной бедностью (EFPC) около 10,5 млн домохозяйств будут испытывать «топливную бедность» в течение первых трех месяцев следующего года, а это означает, что их доход после оплаты энергии упадет ниже черты бедности.
Согласно официальной статистике, правительство Великобритании определяет бедность как доход домохозяйства, составляющий менее 60% от среднего показателя по Великобритании, который в 2021 году составлял 31 000 фунтов стерлингов (37 500 долларов США).
Прогнозы основаны на новых оценках исследовательской фирмы Cornwall Insight, которые показывают, что средний счет за электроэнергию домохозяйства, как ожидается, составит 3582 фунта стерлингов (4335 долларов США) в год с октября и 4266 фунтов стерлингов (5163 доллара США) с января, что соответствует около 355 фунтов стерлингов (430 долларов США) в месяц.
Январский прогноз предполагает увеличение счетов за электроэнергию на 116% по сравнению с текущим уровнем. Поскольку цены на топливо растут, оценки не поспевают за ними. Буквально на прошлой неделе Cornwall Insight предсказал, что январские цены вырастут на 83% по сравнению с текущими уровнями.
Исследовательская фирма заявила, что пересмотрела свои цифры из-за скачка оптовых цен и изменения способа, которым британский регулирующий орган рассчитывает предельную цену. Но на горизонте может быть облегчение: Cornwall Insight ожидает, что счета начнут падать во второй половине 2023 года.
Счета за топливо начали расти в прошлом году, поскольку глобальный кризис поставок природного газа поднял оптовые цены до рекордного уровня. Война в Украине только усугубила ситуацию.