Ֆիլիպինները կաջակցեն ԱՄՆ-ին, եթե նրանց եւ Չինաստանի միջեւ պատերազմ սկսվի Թայվանի նեղուցում լարվածության պատճառով, ասել է ԱՄՆ-ում հանրապետության դեսպան Խոսե Մանուել Ռոմուալդեսը, ում խոսքերը մեջբերում է Business World պարբերականը։
Դիվանագետի խոսքով՝ Մանիլան պատրաստ է Վաշինգտոնի հետ դաշինքի։ Նա նաեւ հիշեցրել է, որ փոխադարձ պաշտպանության պայմանագիրը Ֆիլիպիններն ավտոմատ կերպով չի կապում ԱՄՆ-ի բոլոր կոնֆլիկտների հետ:
«Եթե, իհարկե, մեծ պատերազմ չլինի, որը, հուսանք, երբեք չի լինի, մենք դաշինքի մեջ կլինենք Միացյալ Նահանգների հետ, ինչպես նրանց հետ դաշինքում էինք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ», - վստահեցրել է Ռոմուալդեսը:
Ամերիկյան կողմին աջակցելու որոշումը, նրա խոսքով, ավելի շատ հիմնված է Ֆիլիպինների պատասխանատվության գոտու վրա, որը ներառում է Հարավչինական ծովը եւ հարակից ջրերը։

Филиппины поддержат США, если между ними и Китаем начнется война в связи с напряженностью в Тайваньском проливе, заявил посол республики в Соединенных Штатах Хосе Мануэль Ромуальдес, слова которого приводит издание Business World.
Как утверждает дипломат, Манила готова к союзу с Вашингтоном. Он также напомнил, что «Договор о взаимной обороне» автоматически не связывает Филиппины со всеми конфликтами Соединенных Штатов.
«Если, конечно, будет большая война, которой, мы надеемся, никогда не произойдет, мы будем в союзе с США, как мы были в союзе с ними во Второй мировой войне», — заверил Ромуальдес.
Решение о поддержке американской стороны, по его словам, больше основано на зоне ответственности Филиппин, которая включает Южно-Китайское море и прилегающие воды.