Ֆիլիպինները կաջակցեն ԱՄՆ-ին, եթե նրանց եւ Չինաստանի միջեւ պատերազմ սկսվի Թայվանի նեղուցում լարվածության պատճառով, ասել է ԱՄՆ-ում հանրապետության դեսպան Խոսե Մանուել Ռոմուալդեսը, ում խոսքերը մեջբերում է Business World պարբերականը։
Դիվանագետի խոսքով՝ Մանիլան պատրաստ է Վաշինգտոնի հետ դաշինքի։ Նա նաեւ հիշեցրել է, որ փոխադարձ պաշտպանության պայմանագիրը Ֆիլիպիններն ավտոմատ կերպով չի կապում ԱՄՆ-ի բոլոր կոնֆլիկտների հետ:
«Եթե, իհարկե, մեծ պատերազմ չլինի, որը, հուսանք, երբեք չի լինի, մենք դաշինքի մեջ կլինենք Միացյալ Նահանգների հետ, ինչպես նրանց հետ դաշինքում էինք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ», - վստահեցրել է Ռոմուալդեսը:
Ամերիկյան կողմին աջակցելու որոշումը, նրա խոսքով, ավելի շատ հիմնված է Ֆիլիպինների պատասխանատվության գոտու վրա, որը ներառում է Հարավչինական ծովը եւ հարակից ջրերը։

The Philippines will support the United States if a war breaks out between them and China over tensions in the Taiwan Strait, said the republic's ambassador to the United States, Jose Manuel Romualdes, quoted by Business World.
According to the diplomat, Manila is ready for an alliance with Washington. He also recalled that the Mutual Defense Treaty does not automatically link the Philippines to all conflicts in the United States.
The decision to support the American side, he said, is more based on the Philippines' area of responsibility, which includes the South China Sea and adjacent waters.