ԱՄՆ առաջատար վարակաբան Դոկտոր Էնթոնի Ֆաուչին երկուշաբթի հայտարարել է, որ ավելի քան հինգ տասնամյակ ծառայությունից հետո դեկտեմբերին կլքի դաշնային կառավարությունը, հաղորդում է AP-ն:
Ֆաուչին, որը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի գլխավոր բժշկական խորհրդականն է, եղել է Ալերգիայի եւ վարակիչ հիվանդությունների ազգային ինստիտուտի տնօրեն եւ իմունակարգավորման NIAID լաբորատորիայի ղեկավար: Նույնիսկ մինչեւ կորոնավիրուսի հայտնվելը, նա ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի եւ այլ վարակիչ հիվանդությունների դեմ պայքարի դաշնային միջոցների առաջատարներից մեկն էր:
«Ես կթողնեմ պաշտոնները այս տարվա դեկտեմբերին՝ իմ կարիերայի հաջորդ գլուխը սկսելու համար»,- ասում է Ֆաուչին հայտարարության մեջ՝ իր պաշտոններն անվանելով «ողջ կյանքի պատիվ»։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն իր հերթին բարձր է գնահատել դոկտոր Ֆաուչիի գործունեությունը։
«Անկախ նրանից՝ դուք անձամբ հանդիպել եք նրա հետ թե ոչ, նա իր աշխատանքով առնչվել է բոլոր ամերիկացիների կյանքին: Իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում նրա պետական ծառայության համար։ Նրա շնորհիվ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները դարձել է ավելի ուժեղ, ավելի դիմացկուն եւ ավելի առողջ»,- ասվում է Բայդենի հայտարարության մեջ:

Dr. Anthony Fauci, the leading U.S. expert on infectious diseases, announced Monday that he will leave the federal government in December after more than five decades of service, the AP reported.
Fauci, who is chief medical adviser to U.S. President Joe Biden, was director of the National Institute of Allergy and Infectious Diseases and head of NIAID's immunoregulation laboratory. Even before the coronavirus, he was a leader in the federal response to HIV/AIDS and other infectious diseases.
"I will be leaving these positions in December of this year to pursue the next chapter of my career,” Fauci said in a statement, calling those roles “the honor of a lifetime."
In turn, U.S. President Joe Biden praised Dr. Fauci.
"Whether you’ve met him personally or not, he has touched all Americans’ lives with his work. I extend my deepest thanks for his public service. The United States of America is stronger, more resilient, and healthier because of him," Biden said in a statement.