ԱՄՆ առաջատար վարակաբան Դոկտոր Էնթոնի Ֆաուչին երկուշաբթի հայտարարել է, որ ավելի քան հինգ տասնամյակ ծառայությունից հետո դեկտեմբերին կլքի դաշնային կառավարությունը, հաղորդում է AP-ն:
Ֆաուչին, որը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի գլխավոր բժշկական խորհրդականն է, եղել է Ալերգիայի եւ վարակիչ հիվանդությունների ազգային ինստիտուտի տնօրեն եւ իմունակարգավորման NIAID լաբորատորիայի ղեկավար: Նույնիսկ մինչեւ կորոնավիրուսի հայտնվելը, նա ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի եւ այլ վարակիչ հիվանդությունների դեմ պայքարի դաշնային միջոցների առաջատարներից մեկն էր:
«Ես կթողնեմ պաշտոնները այս տարվա դեկտեմբերին՝ իմ կարիերայի հաջորդ գլուխը սկսելու համար»,- ասում է Ֆաուչին հայտարարության մեջ՝ իր պաշտոններն անվանելով «ողջ կյանքի պատիվ»։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն իր հերթին բարձր է գնահատել դոկտոր Ֆաուչիի գործունեությունը։
«Անկախ նրանից՝ դուք անձամբ հանդիպել եք նրա հետ թե ոչ, նա իր աշխատանքով առնչվել է բոլոր ամերիկացիների կյանքին: Իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում նրա պետական ծառայության համար։ Նրա շնորհիվ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները դարձել է ավելի ուժեղ, ավելի դիմացկուն եւ ավելի առողջ»,- ասվում է Բայդենի հայտարարության մեջ:

Доктор Энтони Фаучи, ведущий специалист США по инфекционным заболеваниям, объявил в понедельник, что покинет федеральное правительство в декабре после более чем пяти десятилетий службы, сообщает AP.
Фаучи, который является главным медицинским советником президента США Джо Байдена, был директором Национального института аллергии и инфекционных заболеваний и руководителем лаборатории иммунорегуляции NIAID. Еще до появления коронавируса он был одним из лидеров федеральных мер по борьбе с ВИЧ/СПИДом и другими инфекционными заболеваниями.
«Я покину эти должности в декабре этого года, чтобы начать следующую главу своей карьеры», - сказал Фаучи в своем заявлении, назвав свои должности «честью всей жизни».
В свою очередь президент США Джо Байден высоко оценил деятельность доктора Фаучи.
«Независимо от того, встречались ли вы с ним лично или нет, он своей работой затронул жизни всех американцев. Я выражаю глубочайшую благодарность за его государственную службу. Благодаря ему Соединенные Штаты Америки стали сильнее, выносливее и здоровее», - отмечается в заявлении Байдена.