Հունվարի 1-ից Ռուսաստանը եւ Իրանը անվիզա ռեժիմ կմտցնեն 15 օրով խմբակային զբոսաշրջային ուղեւորությունների համար։ Այս մասին տեղեկացրել է Իրանի մշակույթի եւ տուրիզմի նախարարության մարքեթինգի վարչության ղեկավար Լեյլա Աջարին, հաղորդել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նշվել է, որ ռեժիմը գործելու է 5-50 մարդկանց խմբերի համար։ Համաձայնագիրը ստորագրվել է տուրիզմի իրանա-ռուսական տեխնիկական կոմիտեի երկրորդ նիստի ժամանակ։
«Իրանի եւ Ռուսաստանի կառավարությունների կողմից ավելի վաղ ստորագրված եւ համաձայնեցված փաստաթղթի հիման վրա 2023թ. հունվարի 1-ից ՌԴ-ի եւ Իրանի քաղաքացիներին խմբակային վիզա պետք չի լինի, եթե նրանք պատրաստվում են 15 օր ժամկետով ճամփորդել երկրներից մեկում 5-50 հոգանոց զբոսաշրջային խմբերով»,- տեղեկացրել է Աջարին։

С 1 января Россия и Иран вводят безвизовый режим для групповых туристических поездок сроком на 15 дней. Об этом сообщила глава управления маркетинга министерства культуры и туризма Ирана Лейла Аждари, передает РИА «Новости».
Уточняется, что режим будет действовать для групп от 5 до 50 человек. Cоглашение об этом было подписано в ходе второго заседания Ирано-Российского технического комитета по туризму.
«На основании того, что было ранее подписано и согласовано правительствами Ирана и России, с 1 января 2023 года гражданам РФ и Ирана не потребуется групповая виза, если они собираются отправятся в путешествие в одну из стран в туристических группах от 5 до 50 человек сроком на 15 дней», — сообщила Аждари.