Եվրոպայի գազի պահեստարանները կարող են դատարկվել հաջորդ տարվա փետրվարի սկզբին, գրել է La Vanguardia իսպանական թերթը։
«160 գազի պահեստարանները, որոնք բաշխված են 18 երկրներում եւ ներկայում լցված են մոտ 83 տոկոսով, բավական են՝ փակելու համար  ԵՄ անդամ երկրների տարեկան սպառման միայն 21 տոկոսը»,- նշվել է հրապարակման մեջ։
Հոդվածում նշվել է, որ եվրոպացի քաղաքական գործիչների խնդիրն այն է, որպեսզի գազի այս պաշարներով դիմանան ձմռանը։
«Եթե թե՛ միությունը, թե՛ հարեւան երկրները, որոնց հետ նա մատակարարումների ընդհանուր ցանց ունի, ինչպիսին են Մեծ Բրիտանիան, Շվեյցարիան եւ Բալկանները, չկարողանան կրճատել գազի պահանջարկն առնվազն 10 տոկոսով, 2023թ. փետրվարի սկզբին Եվրոպայի պահեստարանները կարող են դատարկվել»,- տեղեկացրել են հոդվածագիրները՝ հղում կատարելով վերլուծական տվյալներին։
Փորձագետների կանխատեսումներով՝ ամենալավատեսական սցենարը կաշխատի գազի սպառումը 15 տոկոսով կրճատելու դեպքում, բայց վստահություն, որ կարելի է հասնել դրան, մասնագետները չունեն։

The Spanish newspaper La Vanguardia writes that Europe's gas storages may be empty at the beginning of next February.
The 160 gas storage facilities distributed across 18 countries and currently filled to almost 83% are enough to cover only 21% of annual consumption in EU member states, the publication said.
The article notes that the challenge for European politicians is to make it through the winter with current gas reserves.
If both the union and neighboring countries with which it shares a supply network, such as Britain, Switzerland and the Balkans, fail to reduce gas demand by at least 10 percent, European storage could be empty in early February 2023, the paper reported, citing analytical data.
Experts predicted that the most optimistic scenario would work with a 15% reduction in gas consumption, but experts are not confident that this will be achieved.