«Փաստ» օրաթերթը գրում է. ««Փաստ» թերթի տեղեկություններով, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունում ինտենսիվ քննարկումներ են ընթանում հավանական ֆորս-մաժորային վիճակների հետ կապված, բայց ոչ թե երկրի ու պետության, այլ իրենց իշխանությունը պահելու տեսանկյունից:
Բանն այն է, որ առկա հակամարտային բարդ վիճակը և ներքաղաքական ծանր ճնշումները մեծապես անհանգստացնում են քպականներին, ուստի մտածում են «պլան Բ»-երի ու «պլան Գ-երի» մասին, որպեսզի հանկարծ ու իշխանությունը չանցնի ընդդիմությանը: Մեր աղբյուրը տեղեկացնում է, որ նույնիսկ ՔՊ-ի ներսում չեն բացառում, որ Նիկոլ Փաշինյանը ստիպված կլինի հրաժարական տալ։
Հիմա քննարկվում է այդ դեպքում սեփական թեկնածուին առաջադրելու և խորհրդարանում վարչապետ ընտրելու տարբերակը: Ըստ մեր տեղեկությունների, ամենաակտիվը քննարկվում է Սուրեն Պապիկյանի անունը: Բայց այստեղ էլ կա «աշխարհաքաղաքական» կողմնորոշումների բախում, քանի որ ՔՊ-ում բոլորը չեն արևմտամետ: Մեր աղբյուրը տեղեկացնում է, որ քննարկվող «ֆորս-մաժորային» տարբերակներից է նաև խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ անցկացնելը»:

YEREVAN. – Past daily of Armenia writes: According to Past newspaper’s information, intensive discussions are going on at the ruling Civil Contract [(CC)] Party in connection with possible force majeure situations—but not from the perspective of the country and the state, but—keeping their power.
The thing is that the current difficult conflict situation and severe internal political pressures greatly worry the CC members. So, they are thinking about "plan Bs" and "plan Cs" so that the power does not suddenly pass to the opposition.
Our source informs that even within CC they do not rule out that [PM] Nikol Pashinyan will have to resign. Now the option of nominating their own candidate in that case and electing a [new] prime minister in the parliament is being discussed. According to our information, the name of [defense minister] Suren Papikyan is the most actively discussed [in this regard]. But here, too, there is a clash of "geopolitical" orientations, as not everyone at the CC is pro-Western. Our source informs that holding snap parliamentary elections is also one of the "force majeure" options being discussed.