Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս I-ը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին կոչ է արել «դադարեցնել բռնության եւ մահվան այս պարույրը»: Ուղերձի տեքստը հրապարակված է Vatican News կայքում։
«Իմ կոչն ուղղված է առաջին հերթին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին՝ դադարեցնելու բռնության եւ մահվան այս պարույրը, այդ թվում՝ հանուն սեփական ժողովրդի»,- մասնավորապես ասված է Հռոմի պապի ուղերձում։
Ֆրանցիսկոսը առաջինն էր նաեւ, ով դիմել էր Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին՝ կոչ անելով «բաց լինել խաղաղության առաջարկների համար»։
«Կոչ եմ անում միջազգային կյանքի բոլոր մասնակիցներին եւ պետությունների քաղաքական առաջնորդներին անել հնարավոր ամեն ինչ պատերազմը դադարեցնելու համար՝ թույլ չտալով իրենց ներքաշել վտանգավոր էսկալացիայի մեջ, խթանել եւ աջակցել երկխոսության նախաձեռնություններին։ Խնդրում եմ, թող երիտասարդ սերունդները շնչեն խաղաղության սուրբ օդը եւ ոչ թե պատերազմի աղտոտված օդը, ինչը խելագարություն է»։ - ասել է Պապը։
Ուկրաինայում պատերազմը դժվար թե մոտ ժամանակներս ավարտվի. ԱՄՆ Ազգային հետախուզության տնօրեն
Ինչպես Հեյնսը հայտարարել է Սենատի Զինված ուժերի հարցերով հանձնաժողովում, Ռուսաստանն ուժեղացրել է հարձակումները Ուկրաինայի ենթակառուցվածքի վրա՝ Կիևին խանգարելու համար զենք և զորք տեղափոխել ռազմաճակատ...

Pope Francis I appealed to Russian President Vladimir Putin to "stop this spiral of violence and death." The text of the pontiff's appeal was published on the website of Vatican News.
"My appeal is directed above all to the president of the Russian Federation, imploring him to stop, also for the love of his people, this spiral of violence and death," the pope said in the address.
Francis the first also appealed to Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy “be open” to serious peace proposals.
Pope Francis I called on all participants in international life and political leaders of states to do everything possible to end the war, not to allow themselves to be dragged into a dangerous escalation, to promote and support dialogue initiatives, to allow the younger generations to breathe the holy air of peace, not the polluted air of war, which is madness, the pontiff noted.