Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս I-ը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին կոչ է արել «դադարեցնել բռնության եւ մահվան այս պարույրը»: Ուղերձի տեքստը հրապարակված է Vatican News կայքում։
«Իմ կոչն ուղղված է առաջին հերթին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին՝ դադարեցնելու բռնության եւ մահվան այս պարույրը, այդ թվում՝ հանուն սեփական ժողովրդի»,- մասնավորապես ասված է Հռոմի պապի ուղերձում։
Ֆրանցիսկոսը առաջինն էր նաեւ, ով դիմել էր Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին՝ կոչ անելով «բաց լինել խաղաղության առաջարկների համար»։
«Կոչ եմ անում միջազգային կյանքի բոլոր մասնակիցներին եւ պետությունների քաղաքական առաջնորդներին անել հնարավոր ամեն ինչ պատերազմը դադարեցնելու համար՝ թույլ չտալով իրենց ներքաշել վտանգավոր էսկալացիայի մեջ, խթանել եւ աջակցել երկխոսության նախաձեռնություններին։ Խնդրում եմ, թող երիտասարդ սերունդները շնչեն խաղաղության սուրբ օդը եւ ոչ թե պատերազմի աղտոտված օդը, ինչը խելագարություն է»։ - ասել է Պապը։
Ուկրաինայում պատերազմը դժվար թե մոտ ժամանակներս ավարտվի. ԱՄՆ Ազգային հետախուզության տնօրեն
Ինչպես Հեյնսը հայտարարել է Սենատի Զինված ուժերի հարցերով հանձնաժողովում, Ռուսաստանն ուժեղացրել է հարձակումները Ուկրաինայի ենթակառուցվածքի վրա՝ Կիևին խանգարելու համար զենք և զորք տեղափոխել ռազմաճակատ...

Папа Римский Франциск Первый обратился к президенту России Владимиру Путину с призывом «остановить эту спираь насилия и смерти». Текст обращения понтифика опубликован на сайте Vatican News.
«Мое обращение адресовано, прежде всего, президенту Российской Федерации, призывая его остановить эту спираль насилия и смерти, в том числе ради своего собственного народа», - отмечается, в частности, в обращении Папы Римского.
Франциск первый также обратился к президенту Украины Владимиру Зеленскому с призывом «быть открытым для серьезных предложений о мире».
«Я призываю всех участников международной жизни и политических лидеров государств сделать все возможное для прекращения войны, не позволяя втянуть себя в опасную эскалацию, продвигать и поддерживать инициативы по диалогу. Пожалуйста, позвольте молодым поколениям дышать святым воздухом мира, а не загрязненным воздухом войны, которая есть безумие!» - отметил понтифик.