ԱՄՆ-ի պետական ​​պարտքն առաջին անգամ գերազանցել է 31 տրիլիոն դոլարը։ Այս մասին են վկայում ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հրապարակած թվերը։
Ֆինանսների նախարարության կայքի տվյալների բազայում հոկտեմբերի 3-ի դրությամբ «պետական ​​պարտք» սյունակում 31.123 տրլն դոլար գումար էր նշված։ Դա ռեկորդային բարձր ցուցանիշ է ԱՄՆ պետական ​​պարտքի համար։
Ինչպես նշում է The New York Times-ը, ռեկորդը շատ անհարմար պահի է գերազանցվել, երբ պատմականորեն ցածր տոկոսադրույքները փոխարինվում են վարկերի ավելի բարձր տոկոսադրույքներով, քանի որ Դաշնային պահուստը փորձում է պայքարել արագ աճող գնաճի դեմ: Արդյունքում, այդ ավելի բարձր տոկոսադրույքները երկարաժամկետ հեռանկարում ավելի թանկ են դարձնում ԱՄՆ պարտքի սպասարկումը, հավելել է պարբերականը։

Государственный долг Соединенных Штатов впервые превысил отметку в $31 трлн. Об этом свидетельствуют цифры, обнародованные Министерством финансов США.
В базе данных на сайте Минфина в графе «совокупный государственный долг» по состоянию на 3 октября обозначена сумма в $31,123 трлн. Это рекордный показатель американского госдолга.
Как отмечает газета The New York Times, рекорд был побит в неподходящий момент, когда исторически низкие процентные ставки заменяются более высокими процентами по займам в условиях, когда Федеральная резервная система пытается побороть быстро растущую инфляцию. В результате эти более высокие процентные ставки делают обслуживание американского долга более дорогостоящим в долгосрочной перспективе, добавило издание.