Ֆրանսիայում հասարակական շենքերի զուգարաններում տաք ջուրը կանջատեն, իսկ քաղաքապետարանները 1 աստիճանով կիջեցնեն ջրի ջերմաստիճանը հանրային լողավազաններում՝ էներգիայի սպառումը նվազեցնելու ավելի լայն ծրագրերի շրջանակներում, հաղորդում է Reuters-ը:
Հինգշաբթի օրը նախագահ Էմանուել Մակրոնի կառավարությունը պետք է հայտարարի էներգախնայողության միջոցառումների մասին՝ ձմռանը էլեկտրաէներգիայի անջատումներից կամ գազի պակասից խուսափելու համար։
Նա արդյունաբերությանը, տնային տնտեսություններին եւ քաղաքային իշխանություններին հանձնարարել է 10 տոկոսով նվազեցնել էներգիայի սպառումը` ի պատասխան Ռուսաստանից գազի մատակարարումների կրճատման եւ էներգակիրների գների բարձրացման:
Le Parisien թերթը գրել է, որ միայն վարչական շենքերում տաք ջրի արտադրությունը կազմում է էլեկտրաէներգիայի վճարների 10 տոկոսը։

France will cut off hot water in toilets in public buildings and municipalities will have to reduce the temperature of water in public swimming pools by 1 degree Celsius as part of broader plans to cut energy consumption, Reuters reports.
President Emmanuel Macron's government is due to announce energy-saving measures Thursday designed to avoid power cuts or gas shortages during the winter.
He has instructed industry, households and municipal authorities to cut energy consumption by 10 percent in response to reduced gas supplies from Russia and rising energy prices.
Le Parisien newspaper reported that hot water production in administrative buildings alone accounts for 10 percent of energy bills.