Լեհաստանը պահանջել է գումարել ՆԱՏՕ-ի Խորհուրդ՝ հիմնական պայմանագրի 4-րդ հոդվածին համապատասխան, տեղեկացրել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն՝ հղում կատարելով լեհ գործընկերոջը՝ Զբիգնեւ Ռաուին։
«Դաշինքի հիմնական պայմանագրի այս կետով նշվում է, որ եթե որեւէ անդամ պետություն իր տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնիշխանությունը վտանգող սպառնալիք է զգում, կարող է նախաձեռնել խորհրդակցություններ այլ անդամ պետությունների հետ՝ ՆԱՏՕ-ի շրջանակում»,- ասել է Սիյարտոն։
Նա ընդգծել է, որ պայմանագրի հինգերորդ հոդվածի կիրառման մասին խոսք չկա։
Նախօրեի երեկոյան լեհական լրատվամիջոցները տեղեկացրել էին, որ Լյուբլինյան վոյեվոդությունում, Ուկրաինայի հետ սահմանին, ընկել է երկու հրթիռ։ Արտակարգ դրության պատճառով զոհվել է երկու մարդ։

Польша потребовала созвать Совет НАТО в соответствии с четвертой статьей основного договора, сообщил министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто со ссылкой на своего польского коллегу Збигнева Рау.
«Этот пункт основного договора альянса гласит, что если какое-либо государство — член чувствует угрозу своей территориальной целостности и суверенитету, оно может инициировать консультации с другими государствами — членами в рамках НАТО», — сказал Сийярто.
Он подчеркнул, что речи о применении пятой статьи договора не идет.
Накануне вечером польские СМИ сообщили, что в Люблинском воеводстве на границе с Украиной упали две ракеты. В результате ЧП погибли два человека.