Ե՛վ Շվեդիան, եւ՛ Ֆինլանդիան դեռեւս պետք է մի շարք միջոցներ ձեռնարկեն Անկարայի հետ ստորագրված հակաահաբեկչական հուշագրի իրականացման համար, ինչը Թուրքիայի պայմանն է՝ ՆԱՏՕ-ին նրանց անդամակցության հաստատման համար, ասել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն, հաղորդում է NTV-ն։
«Նրանք դեռ ոչ մի կոնկրետ քայլ չեն ձեռնարկել։ Նրանք չարդարացրին արտահանձնումների եւ իրավական նորմերի հետ կապված կոնկրետ ակնկալիքները: Մեր նախագահը այս հարցերը փոխանցել է նաեւ Շվեդիայի վարչապետին։ Ընդհանուր առմամբ, գործընթացը դրական է, բայց դեռ կան գործողություններ, որոնք պետք է ձեռնարկել»,- ասել է նախարարը, տեղեկացնում է РБК-ն։
Հիմնականում պահանջները Շվեդիային են վերաբերում։
Չավուշօղլուն հայտնել է, որ վաղը Բուխարեստում ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների գագաթաժողովում թուրքական կողմը եռակողմ բանակցություններ կանցկացնի Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի ներկայացուցիչների հետ։

И Швеции, и Финляндии еще нужно предпринять серию мер для выполнения подписанного с Анкарой меморандума по борьбе с терроризмом, который является условием для одобрения Турцией их членства в НАТО, сообщил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, передает NTV.
«Они еще не предприняли каких-то конкретных шагов. Они не оправдали конкретных ожиданий по вопросам экстрадиций и правовых норм. Наш президент также передал эти вопросы премьер-министру Швеции. В целом процесс идет позитивно, но есть еще действия, которые необходимо предпринять», — сказал министр, передает РБК.
В основном претензии относятся к Швеции.
Чавушоглу сообщил, что завтра на саммите глав МИД стран НАТО в Бухаресте турецкая сторона проведет трехсторонние переговоры с представителями Швеции и Финляндии.