Ե՛վ Շվեդիան, եւ՛ Ֆինլանդիան դեռեւս պետք է մի շարք միջոցներ ձեռնարկեն Անկարայի հետ ստորագրված հակաահաբեկչական հուշագրի իրականացման համար, ինչը Թուրքիայի պայմանն է՝ ՆԱՏՕ-ին նրանց անդամակցության հաստատման համար, ասել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն, հաղորդում է NTV-ն։
«Նրանք դեռ ոչ մի կոնկրետ քայլ չեն ձեռնարկել։ Նրանք չարդարացրին արտահանձնումների եւ իրավական նորմերի հետ կապված կոնկրետ ակնկալիքները: Մեր նախագահը այս հարցերը փոխանցել է նաեւ Շվեդիայի վարչապետին։ Ընդհանուր առմամբ, գործընթացը դրական է, բայց դեռ կան գործողություններ, որոնք պետք է ձեռնարկել»,- ասել է նախարարը, տեղեկացնում է РБК-ն։
Հիմնականում պահանջները Շվեդիային են վերաբերում։
Չավուշօղլուն հայտնել է, որ վաղը Բուխարեստում ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների գագաթաժողովում թուրքական կողմը եռակողմ բանակցություններ կանցկացնի Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի ներկայացուցիչների հետ։

Both Sweden and Finland still need to take a series of measures to implement the memorandum signed with Ankara on combating terrorism, which is a condition for Turkey's approval of their membership in NATO, said Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, reports NTV.
"They haven't taken any concrete steps yet. They have not met specific expectations on issues of extraditions and legal norms. Our president has also referred these issues to the Swedish prime minister. In general, the process is going positively, but there are still actions that need to be taken," the minister said, according to RBC.
Most of the complaints are related to Sweden.
Cavusoglu said that Turkey would hold trilateral talks with representatives of Sweden and Finland at the summit of NATO foreign ministers in Bucharest tomorrow.