Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ Հայաստանը հրաժարվեց ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը, ինչը հատուկ մատնանշեց Պուտինը։ Իսկ եթե Հայաստանը ճանաչեր Ղարաբաղը որպես իր տարածք, իրավիճակն այլ կլիներ, եւ, թերեւս, պատերազմի ելքը այլ կլիներ, եւ Ռուսաստանի պահվածքն այլ կլիներ։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռուս քաղաքագետ, Մերձավոր Արեւելքի եւ Կովկասի հիմնախնդիրների փորձագետ Ստանիսլավ Տարասովը։
«Ստորագրելով նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը՝ Հայաստանն ընդունեց իր պարտությունը։ Այս դեպքում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության, ինչպես նաեւ դրան հաջորդած այլ հայտարարությունների հիման վրա խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատրաստակամության մասին կարելի է խոսել միայն միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման հիման վրա։
Ադրբեջանն ասում է, որ ճանաչում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն առանց Ղարաբաղի, իսկ հայերը ոչ բարձրաձայն, բայց ասում են, որ ճանաչում են Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում, քանի որ Երեւանին մտահոգում է միայն հայկական անկլավի բնակիչների ճակատագիրը։ Հայաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ արեւմտյան հարթակների վերակենդանացման միջոցով ինչ-որ կերպ փորձում է որոշել այդ անկլավի կարգավիճակը։
Բայց այն, որ այդ անկլավը գտնվում է Ադրբեջանի կազմում, Հայաստանում կասկած չի հարուցում։ Եթե դա այդպես չլիներ, եթե Հայաստանը հրաժարվեր Ղարաբաղը ճանաչել որպես Ադրբեջանի մաս, ապա Երեւանի ու Բաքվի միջեւ շփումները քիչ հավանական կլինեին։ Եթե խաղաղության պայմանագիր կնքվի, ապա դա կարվի այս սկզբունքների հիման վրա։ Ոչ ոք պաշտոնապես այլ սկզբունքներ չի առաջարկել»,- ասաց Ստանիսլավ Տարասովը:

Во время второй карабахской войны Армения отказалась признать независимость Карабаха, на что особо указал Путин. И если бы Армения признала Карабах своей территорией, ситуация была бы другая и, может быть, итоги войны были бы другими, и поведение России было иным. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил российский политолог, эксперт по проблемам стран Ближнего Востока и Кавказа Станислав Тарасов.
«Подписав заявление от 9 ноября, Армения признала поражение. В таком случае говорить о готовности подписать мирный договор на основе заявления от 9 ноября, а также других последовавших за этим заявлений можно лишь на основе признания территориальной целостности друг друга.
Азербайджан говорит, что признает  территориальную целостность Армении без Карабаха, а армяне не громко, но говорят, что признают Карабах в рамках территориальной целостности Азербайджана, ибо Ереван волнует лишь судьба жителей армянского анклава. Армения через реанимацию МГ ОБСЕ и западные площадки каким-либо образом пытается определить статус этого анклава.
Но то, что этот анклав входит в состав  Азербайджана, у Армении сомнений не вызывает. Если бы это было не так, если бы Армения отказывалась признавать Карабах частью Азербайджана, то контакты между Ереваном и Баку были бы маловероятными. Если мирный договор будет подписан, то это будет сделано на основе этих принципов. Других принципов официально никто не предлагал», – отметил Станислав Тарасов.