Թուրքիան մտադիր է փետրվարին համաժողով անցկացնել Ստամբուլում՝ Ռուսաստանի առաջարկած գազային հանգույցի նախագիծը քննարկելու համար, ասել է էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Այդ համաժողովում պոտենցիալ մատակարարների հետ նախատեսվում է քննարկել նախագիծը (գազային հանգույցի) եւ շուկայի ստեղծումը։ Գիտեք՝ շուկան պետք է լինի այնպիսին, որ պարտվողներ չլինեն, բոլորը շահեն, այս բոլոր մանրամասները անհրաժեշտ է քննարկել»,- ասել է Դոնմեզը 24tv-ին տված հարցազրույցում։
Հարցին, թե ե՞րբ է նախատեսվում անցկացնել համաժողովը, Դոնմեզը պատասխանել է, որ այն պետք է տեղի ունենա փետրվարին՝ Ստամբուլում։
Թուրքիայի նախագահի ներկայացուցիչ Իբրահիմ Կալինն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Թուրքիան կարող է դառնալ ոչ միայն գազի տարանցման երկիր, այլեւ մի երկիր, որտեղ շուկա է ձեւավորվում։ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Թայիփ Էրդողանը ավելի վաղ հանձնարարել էին մանրամասն եւ արագ մշակել գազային հանգույց ստեղծելու հարցը, որով, մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է գազի տարանցումը «Հյուսիսային հոսք»-երից Սեւծովյան տարածաշրջան եւ Թուրքիա տեղափոխել։ Էրդողանը նաեւ կարծում է, որ Եվրոպան կարող է ռուսական գազ ստանալ Թուրքիայի տարածքով։

Turkey plans to hold a conference in Istanbul in February to discuss the gas hub project proposed by Russia, Energy and Natural Resources Minister Fatih Donmez said, RIA Novosti reported.
"At this conference it is planned to discuss with potential suppliers this project (gas hub), the creation of a market. You know, the market should be such that there are no losers, everyone was profitable, all these details should be discussed," Donmez said in an interview with 24tv.
When asked when the conference was planned, Minister Donmez said that presumably in February in Istanbul.
Turkish presidential spokesman Ibrahim Kalin previously said that his country could become not only a gas transit country, but also a country where the market is formed. Presidents of Russia and Turkey Vladimir Putin and Recep Tayyip Erdogan previously instructed to work in detail and quickly on the issue of creating a gas hub, through which Russia, in particular, could move gas transit from the Nord Streams to the Black Sea region and Turkey. Erdogan also believes that Europe could receive Russian gas through Turkey.