Գերմանիայի արտգործնախարար Անալենա Բերբոքը հայտարարել է, որ ցանկանում է խորացնել Մեծ Բրիտանիայի հետ հարաբերությունները Brexit-ից հետո, որը նա անվանել է «բեկումնային պահ բոլորի համար»։
«Մեր երկու երկրների միջեւ ռազմավարական երկխոսության շնորհիվ մենք ցանկանում ենք էլ ավելի ակտիվացնել Մեծ Բրիտանիայի եւ Գերմանիայի միջեւ սերտ փոխանակումը»,-ասել է նա Իռլանդիա եւ Միացյալ Թագավորություն այցի նախաշեմին։
«Մենք նաեւ ցանկանում ենք աշխատել միասին, որպեսզի ԵՄ-ի շատ գործնական ձեռքբերումներ, ինչպիսիք են մեր երկու երկրների միջեւ երիտասարդների փոխանակման ծրագրերը եւ աշխատուժի շարժունակությունը, Միացյալ Թագավորության հետ մեր հարաբերություններում նոր հիմք դնեն»,-հավելել է նա։
Բերբոքը կոչ է արել Եվրամիության անդամ պետություններին եւ Միացյալ Թագավորությանը «պաշտպանել եւ իրականացնել» Հյուսիսային Իռլանդիայի արձանագրությունը:

Министр иностранных дел ФРГ Анналена Бербок заявила, что хочет активизировать сотрудничество между Германией и Соединенным Королевством после Брексита, который она назвала «переломным моментом для всех нас».
«Благодаря формализованному стратегическому диалогу между нашими двумя странами мы хотим еще больше активизировать тесный обмен между Великобританией и Германией», — сказала она перед визитом в Ирландию и Соединенное Королевство.
«Мы также хотим работать вместе, чтобы поставить очень практические достижения ЕС, такие как программы обмена молодежью между нашими двумя странами и мобильность рабочей силы, на новую основу в наших отношениях с Соединенным Королевством».
Бербок призвала государства-члены Европейского Союза и Соединенное Королевство «защищать и выполнять» протокол Северной Ирландии.