Թուրքիան ձգտում է մեկ տարվա ընթացքում երկիրը էներգետիկ հանգույցի վերածելու նախագիծ սկսել։ Այս մասին հայտարարել է էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը, փոխանցում է Sabah-ը։
«Այս հարցը պետք է առանձին գնահատվի իրավական, առեւտրային եւ տեխնիկական տեսանկյունից»,- ասել է Դոնմեզը: Նա հստակեցրել է, որ նման էներգետիկ հանգույցը կախված կլինի ոչ միայն ռուսական գազից, այլեւ դիվերսիֆիկացված աղբյուրներից։ «Մենք բանակցում ենք ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ այլ երկրների հետ։ Պարոն Պուտինը նման առաջարկ ուներ։ Նրա եւ նմանատիպ առաջարկներն օգնեցին արագացնել գործընթացը»:
Նշելով, որ այս նախագծի իրականացումը չի կարելի սպասել երեքից հինգ ամսվա ընթացքում, նախարարն ասել է. «Մեր նպատակն է մեկ տարվա ընթացքում ստեղծել նման շուկա։ Միգուցե անցումային շրջանում սկսենք ավելի սահմանափակ քանակությամբ շուկաներից… Բնական գազը գալիս է ոչ միայն Ռուսաստանից, մենք արդեն ունենք համագործակցություն Մոսկվայի հետ պայմանագրերի հիման վրա։ Մենք գնում ենք այս գազը, քանի որ դրա կարիքն ունենք։ Նման շուկայի համար մեզ անհրաժեշտ են նոր պայմանագրեր եւ նոր մատակարարներ»,- ասել է Դոնմեզը՝ մատնանշելով, որ Թուրքիայի սեփական սպառումը կազմում է մոտ 55-60 միլիարդ խորանարդ մետր։
«Եվրոպա գազ արտահանելու եւ վաճառելու համար նոր պայմանագրեր են անհրաժեշտ», թեեւ դեռ հայտնի չէ, թե ովքեր են լինելու այդ նոր մատակարարներն ու գնորդները։ Նման շուկան, էներգետիկ հանգույցի կառուցման շրջանակներում, գնորդներին հնարավորություն կտա ընտրելու, թե որ մատակարարից կցանկանան գնել իրենց գազը։

Turkey aims to start implementing a project to turn the country into an energy hub within one year, Energy and Natural Resources Minister Fatih Donmez said, Sabah reported.
"This issue needs to be assessed separately from the legal, commercial and technical points of view," Donmez said. He specified that such an energy hub would not only depend on Russian gas, but also on diversified sources. "We are negotiating with both Russia and other countries. Mr. Putin had such a proposal. His and similar proposals have helped speed up the process."
Noting that we cannot expect this project to be implemented within three to five months, the minister said: "Our goal is to create such a market within a year. Maybe we can start with a more limited number of markets during the transition period ... Natural gas does not come only from Russia - we already have contractual cooperation with Moscow. We buy this gas because we need it. We need new contracts and new suppliers for such a market," Donmez said, pointing out that Turkey's own consumption is about 55-60 billion cubic meters.
"New contracts are needed to export and sell gas to Europe," although it is not yet known who these new suppliers and buyers will be. Such a market, as part of the construction of an energy hub, would give buyers the opportunity to choose which supplier they would like to buy their gas from.