Ֆրանսիական էներգետիկ ընկերությունները համաձայնել են նվազեցնել գները փոքր բիզնեսի համար՝ տեղի տալով «չափազանց» պայմանագրերը փոխելու նախագահ Էմանուել Մակրոնի պահանջներին, հայտնում է Bloomberg-ը։
Երեք ժամ տեւած հանդիպումից հետո ֆինանսների նախարար Բրունո Լը Մերն ասել է, որ էներգետիկ ընկերությունները 2023 թվականին էլեկտրաէներգիայի միջին սակագին՝ 280 եվրո մեկ մեգավատտ/ժամի համար, կառաջարկեն մոտ 600 000 ամենափոքր ընկերություններին, որոնք դեռեւս կարգավորվող գներից չեն օգտվում:
Այս խոստումը տրվել է մեկ օր այն բանից, երբ Մակրոնը մատակարարներին հորդորել է օգնել փոքր բիզնեսին հաղթահարել աճող վճարները, քանի որ հացթուխները ամբողջ երկրում առաջնորդել են բողոքի խմբերը:
Էլեկտրաէներգիայի բարձր վճարները ճնշում են սպառողներին եւ ձեռնարկություններին ամբողջ Եվրոպայում՝ ստիպելով կառավարություններին տասնյակ միլիարդավոր եվրոներ ծախսել հարկերի կրճատման եւ սուբսիդիաների համար, որպեսզի աջակցեն իրենց տնտեսություններին: Մի քանի երկրներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, էլեկտրաէներգիայի վաճառքի չնախատեսված հարկեր են ներմուծել այս միջոցառումների մի մասը ֆինանսավորելու համար:
Էներգետիկ ընկերությունները եւ պետությունը կշարունակեն բանակցությունները, թե ինչպես բաժանել նոր միջոցառումների արժեքը ֆրանսիական ամենափոքր ընկերությունների համար, հավելել է Լը Մերը:

French energy companies have agreed to cut prices for small businesses, giving in to President Emmanuel Macron's demands to change excessive contracts, Bloomberg reported.
After a three-hour meeting, Finance Minister Bruno Le Maire said energy companies would offer an average electricity rate of 280 euros per megawatt hour in 2023 to about 600,000 of the smallest companies that do not yet enjoy regulated prices.
The pledge came a day after Macron urged suppliers to help small businesses cope with rising bills, as bakers across the country led a chorus of protests.
High energy bills are weighing on consumers and businesses across Europe, forcing governments to spend tens of billions of euros on tax cuts and subsidies to support their economies. Several countries, including France, have imposed contingency taxes on electricity sales to fund part of these measures.
Energy companies and the state will continue talks on how to share the cost of the new measures for the smallest French firms, Le Maire added.