ԵԽԽՎ-ում զեկույց կներկայացվի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վերաբերյալ։ Նշենք, որ ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանը տեղի կունենա հունվարի 23-27-ը Ստրասբուրգում։
ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքում հրապարակված զեկույցի համաձայն՝ կդիտարկվի  երկու երկրների միջեւ առկա լարվածությունը։
«Հայաստանի հարցով զեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա) եւ Բորյանա Օբերգը (Շվեդիա) եւ Ադրբեջանի հարցով զեկուցողներ Իէն Լիդել-Գրեյնջերը (Մեծ Բրիտանիա) եւ Լիզա Քրիստոֆերսենը (Նորվեգիա) շարունակել են հետեւել իրադարձությունների զարգացմանը, այդ թվում Ղարաբաղի շուրջ»,-նշում են զեկույցի հեղինակները:
ԵԽԽՎ-ն ներկայացրել է նաեւ 2022 թվականին հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում տեղի ունեցած իրադարձությունների ցանկը:
2022 թվականի հունվարի 11-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին վերսկսվել են ռազմական գործողությունները, որոնց ընթացքում, ըստ տեղեկությունների, զոհվել են երեք հայ եւ մեկ ադրբեջանցի զինծառայող։
2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարումը հարցականի տակ է դրվել։ Միեւնույն ժամանակ, միջնորդության պաշտոնական մեխանիզմը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի համատեղ նախագահությամբ, կարծես թե մտել է փակուղի։ Արդյունքում զուգահեռ միջնորդական ջանքեր են գործադրվել Ռուսաստանի, Եվրամիության եւ Միացյալ Նահանգների կողմից։
Փետրվարի 4-ին տեղի են ունեցել առցանց բանակցություններ վարչապետ Փաշինյանի եւ նախագահ Ալիեւի միջեւ։
Բանակցություններն ընթացել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ՝ խաղաղության շուրջ բանակցություններին աջակցելու նպատակով։
Մարտի 8-ին գազատարը, որով գազը մատակարարվում է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ, վնասվել էր 2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում գտնվող հատվածում։
Դա հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը գազի մատակարարման դադարեցմանը։ Ադրբեջանը թույլ չի տվել Հայաստանի մուտքը վնասված գազատարի հատված եւ 10 օր բանակցելուց հետո ինքն է վերանորոգել գազատարը։ Մեկ շաբաթ անց՝ մարտի 24-ին, տարածաշրջանում հրադադարի ռեժիմը խախտվեց, երբ ադրբեջանական զորքերը շարժվեցին դեպի ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի։
Ապրիլի 8-ին եւ մայիսի 23-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել եւս երկու հանդիպում նախագահ Ալիեւի եւ վարչապետ Փաշինյանի միջեւ՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գլխավորությամբ։
Ստեղծվել է սահմանների սահմանազատման եւ սահմանագծման երկկողմ հանձնաժողով, սակայն կոնկրետ արդյունքներ դեռեւս չեն արձանագրվել։
Հուլիսի 30-ին հաղորդվել է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին:
Օգոստոսի 2-ին ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը հաստատել էր, որ Ադրբեջանը մի քանի անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը։
Ե՛վ Հայաստանը, եւ՛ Ադրբեջանը իրենց դժգոհությունն են հայտնել եռակողմ հայտարարությունների կատարման կապակցությամբ։ Ադրբեջանը պահանջել է հայկական զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերում Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից, իր վերահսկողության ներքո միջանցքի շինարարության ավարտ՝ մայրցամաքային Ադրբեջանը նախիջեւանյան անկլավի հետ կապելու համար, եւ Լաչինի միջանցքի փոխարեն նոր ճանապարհի կառուցում Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ:
Օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ տեղի է ունեցել նախագահ Ալիեւի եւ վարչապետ Փաշինյանի չորրորդ հանդիպումը։
Որոշակի առաջընթաց է գրանցվել, քանի որ որոշվել է մեկ ամսվա ընթացքում պետք է քննարկել խաղաղության պայմանագրի տեքստը, լուծել հումանիտար հարցերը, նոյեմբերին Բրյուսելում անցկացնել սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի նիստ եւ բացել տրանսպորտային ուղիները:
2022 թվականի սեպտեմբերի 12-ին, 13-ին եւ 14-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով սկսվել են նոր լայնածավալ ռազմական գործողություններ։
Ադրբեջանական զինված ուժերը հարձակում են իրականացրել սահմանի երկայնքով եւ առաջ շարժվել դեպի Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք՝  ներառյալ հրետանային հարվածները եւ անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործումը, հարվածներ հասցնելով Հայաստանի տարածքում գտնվող թիրախներին՝ հայտարարելով, որ բախումները սկսվել են հայկական կողմի «լայնամասշտաբ սադրանքներից»  հետո։
200 հայ զինվոր եւ 80 ադրբեջանցի զինվոր սպանվել են, իսկ ավելի քան 7500 հայ քաղաքացիական անձինք ստիպված են եղել լքել իրենց տները: 2020-ից ի վեր 200 հայ զինվոր եւ 80 ադրբեջանցի զինվոր սպանվել են, իսկ ավելի քան 7500 հայ քաղաքացիական անձինք ստիպված են եղել լքել իրենց տները:
Հոկտեմբերի 6-ին եւ 7-ին Պրահայում Եվրոպական Միության եւ Ֆրանսիայի միջնորդությամբ կայացել է երկու փուլանոց հանդիպում նախագահ Ալիեւի եւ վարչապետ Փաշինյանի միջեւ։
Ընդունվել է հայտարարություն, որում առաջին անգամ Ադրբեջանն ու Հայաստանը փոխադարձաբար ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։ Որոշվել է, որ Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելությունը երկու ամիս պարեկելու է հայ-ադրբեջանական սահմանը, որպեսզի օգնի նվազեցնել լարվածությունը եւ աջակցություն ցուցաբերել սահմանազատման հանձնաժողովին:
Հոկտեմբերի 10-ին մոնիթորինգի կոմիտեի նախաձեռնությամբ վեհաժողովը քննարկումներ է անցկացրել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ռազմական գործողությունների, այդ թվում՝ բնակավայրերի եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ հարվածների թեմայով ընթացիկ հարցերի շուրջ:
Հոկտեմբերի 13-ին Հայաստանի հարցով համազեկուցողները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում կոչ են արել Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ դուրս բերել զորքերը Հայաստանի տարածքի բոլոր մասերից եւ ազատ արձակել իրենց վերահսկողության տակ գտնվող ռազմագերիներին:
Նոյեմբերի 1-ին Սոչիում կայացել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թվով չորրորդ եռակողմ հանդիպումը։
Եզրափակիչ եռակողմ հայտարարության մեջ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ զերծ մնալու ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից եւ պայմանավորվել են քննարկել եւ լուծել  բոլոր խնդրահարույց հարցերը՝ բացառապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անխախտելիության փոխադարձ ճանաչման հիմքով՝ համապատասխան ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը եւ 1991թ․ Ալմա Աթայի հռչակագրին։

A report on Armenian-Azerbaijani relations in 2022 will be presented at PACE Winter Session.
According to the report published on PACE's official website, the PACE will examine tensions between the two countries.
"The rapporteurs on Armenia (Mr Kimmo Kiljunen, Finland, SOC, and Ms Boriana Åberg, Sweden, EPP/CD) and on Azerbaijan (Mr Ian Liddell-Grainger, United Kingdom, EC/DA, and Ms Lise Christoffersen, Norway, SOC) continued to follow closely the developments concerning relations between the two countries including regarding (the question of) Nagorno Karabakh," the report authors note.
PACE also provided a list of events in Armenian-Azerbaijani relations in 2022:
On January 11, 2022, hostilities resumed on the Armenian-Azerbaijani border, in which three Armenians and one Azerbaijani soldier were reportedly killed.
The implementation of the trilateral statements of January 11, 2021 and November 9-10, 2020 was called into question. At the same time, the official mediation mechanism, the OSCE Minsk Group, co-chaired by Russia, the U.S. and France, seemed to have reached an impasse. As a result, parallel mediation efforts were undertaken by Russia, the European Union, and the United States.
Online talks between Prime Minister Pashinyan and President Aliyev took place on February 4.
The talks were attended by French President Emmanuel Macron and European Council President Charles Michel to facilitate peace talks.
On March 8, a pipeline supplying gas from Armenia to Nagorno-Karabakh was damaged in a section located in the territory under Azerbaijani control after the war of 2020.
This led to a cut in gas supplies to the people of Nagorno-Karabakh. Azerbaijan did not allow Armenia access to the damaged section of the pipeline and, after 10 days of negotiations, repaired the pipeline itself. A week later, on March 24, the ceasefire in the region was broken when Azerbaijani forces advanced into the zone of responsibility of Russian peacekeepers.
On 8 April and 23 May, two further meetings between President Aliyev and Prime Minister Pashinian were held in Brussels, in the presence of European Council President Charles Michel.
A bilateral commission on border delineation and demarcation was set up, but no concrete results have been achieved.
On July 30, cease-fire violations were reported in the Nagorno-Karabakh region and on the internationally recognized border between Armenia and Azerbaijan.
On August 2, a Russian peacekeeping mission confirmed that Azerbaijan violated the ceasefire several times.
Both Armenia and Azerbaijan expressed dissatisfaction with the implementation of trilateral statements. Azerbaijan demanded the full withdrawal of Armenian forces from Nagorno-Karabakh; completion of a corridor under its control to link mainland Azerbaijan to the Nakhichevan enclave; and construction of a new road to replace the Lachin corridor between Armenia and Nagorno-Karabakh.
A fourth meeting between President Aliyev and Prime Minister Pashinian was held in Brussels on August 31, mediated by the president of the European Council.
Some progress was made, as it was agreed to discuss the text of a peace treaty within a month; to resolve humanitarian issues; to hold a border delimitation commission meeting in Brussels in November; and to unblock transportation routes.
On September 12, 13 and 14, 2022, new large-scale hostilities began along the Armenian-Azerbaijani border.
Azerbaijani armed forces conducted an offensive across the border and advanced into internationally recognized Armenian territory, including artillery strikes and the use of drones, striking targets on Armenian territory, while claiming that the clashes began after "large-scale provocations" from the Armenian side.
A ceasefire agreement was reached, but it was the most serious escalation since 2020; 200 Armenian soldiers and 80 Azerbaijani soldiers were killed, and more than 7,500 Armenian civilians were forced to flee their homes.
On October 6 and 7, a two-round meeting between President Aliyev and Prime Minister Pashinyan was held in Prague, mediated by the European Union and France.
A statement was adopted in which, for the first time, Azerbaijan and Armenia mutually recognized each other's territorial integrity. It was decided that a European Union civilian mission would patrol the Armenian-Azerbaijani border for two months to help reduce tensions and assist the Border Delimitation Commission.
On October 10, at the initiative of the Monitoring Committee, the Assembly held a debate on current issues on military action between Azerbaijan and Armenia, including strikes on populated areas and civilian infrastructure.
On October 13, the co-rapporteurs on Armenia issued a statement calling on the Azerbaijani authorities to immediately withdraw troops from all parts of Armenian territory and release prisoners of war under their control.
On November 1, Presidents Putin and Aliyev and Prime Minister Pashinyan held their fourth trilateral meeting in Sochi.
In a final trilateral statement, Armenia and Azerbaijan reaffirmed their commitment to refrain from the use or threat of force and agreed to discuss and resolve all problematic issues exclusively on the basis of mutual recognition of sovereignty, territorial integrity and the inviolability of borders, in accordance with the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration.