Պրահայի հանդիպումից հետո հայտարարվեց, որ հայ-ադրբեջանական հարցի կարգավորման հիմքում պետք է լինի Ալմա Աթայի հայտնի հռչակագիրը, եւ այստեղ որոշակի երկիմաստություն կա այն տեսանկյունից, որ ոմանք պնդում են, որ Ալմա-Աթայի հռչակագրի ընդունման ժամանակ Ադրբեջանն արդեն հանդես էր գալիս որպես 1918-1920 թվականների առաջին հանրապետության իրավաժառանգորդ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարով:
Նրա խոսքով, կային նաեւ վերապահումներ կապված ԼՂԻՄ-ի կարգավիճակի հետ, որ ԼՂԻՄ-ն արդեն հայտարարել էր Ադրբեջանի կազմից դուրս գալու մասին: Այսինքն այստեղ կան բազմաթիվ տարընթերցումներ, որոնք դեռ տեղ են թողնում որոշակի «լուֆտի» համար:
«Եթե մենք ընդունենք Ադրբեջանի դիրքորոշումը, ապա պարզ է, որ իրենք փորձում են դա աշխարհին ներկայացնել որպես միակ հնարավոր լուծումը ԼՂ հակամարտության համար եւ որպես Հայաստանի ոչ կառուցողական դիրքորոշում, որը հրաժարվում է պայմանագիրը ստորագրել: Դա ադրբեջանական մաքսիմալիստական դիրքորոշումն է, որը հասկանալի է: Եթե դւորս գանք այս մաքսիմալիստական եւ առայժմ ոչ մինչեւ վերջ իրատեսական սցենարից, խոսում ենք այն մասին, որ կա առաջարկ Հայաստանի ղեկավարության կողմից, որ Ստեփանակերտն ու Բաքուն պետք է իրար հետ լեզու գտնեն, նրանք պետք է բանակցեն եւ այդ գործընթացի շարունակականությունը պայմանավորված է նրանով, թե ինչի՞ կհանգեցնեն այդ բանակցությունները: Այստեղ չկա հստակություն՝ մենք Արցախը դիտարկում ենք որպես անկախ միավո՞ր, թե՞ դիտարկում ենք Արցախը որպես պոտենցիալ Ադրբեջանի կազմում գտնվող տարածք: Պարզ է, որ Ադրբեջանին հետաքրքրում է տարածքը, ոչ թե այնտեղ ապրող մարդիկ: Այսինքն Ադրբեջանն ուղում է Ղարաբաղն առանց հայերի»,-ասաց քաղաքագետը:
Երկրորդ մոտեցումն, ըստ Մարկարովի, այն է, որ կա բանակցային գործընթաց Արցախի ու Ադրբեջանի միջեւ, որտեղ որոշակի կա նաեւ միջազգային ներգրավվածություն, կամ այն չկա, բայց  կարգավիճակը քննարկվում է այս երկու սուբյեկտների միջեւ: «Ադրբեջանը Հայաստանի առաջարկին պատասխանում է, որ քննարկումը կարող է տեղի ունենալ այն տրամաբանությամբ, որ արցախահայերը Ադրբեջանի քաղաքացիներ են: Դրան արցախահայությունը բնականաբար, պատասխանում է, որ ամեն բան այդքան միանշանակ չէ:
Եվ վերջապես, երրորդ կողմն այն է, որ հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացը, որը պետք է ավարտվի ինչ-որ փաստաթղթի ստորագրմամբ, առայժմ չունի վերջնական դիրքորոշում կապված այն սահմանների հետ, որի շրջանակներում Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանը, այդ թվում նաեւ ոչ միայն Արցախի խնդրի պատճառով, այլեւ չկարգավորված հայ-ադրբեջանական սահմանի պատճառով:
Առայժմ հասկանալի չէ, թե ինչով կավարտվի այս գործընթացը, վերջնական հստակ կետերը հասկանալի չեն, բայց պարզ է, որ կան թույլ կողմեր հայկական կողմի մոտ, որը պայմանավորված է 2020-ի պատերազմով եւ սուբյեկտայնության նվազեցմամբ»:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ 2025-ին ռուս խաղաղապահները լքեն Արցախը, Մարկարովը պատասխանեց. «Ռուս խաղաղապահների մանդատը ունի որոշակի  ժամակագրական հատվածներ, այսինքն մենք ունենք նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, ըստ որի խաղաղապահի ուժերը 5 տարով են, մյուս կաղմիոց խաղաղապահի ուժերի մանդատն այնքան էլ հստակ չէ եւ Ադրբեջանն անում է ամեն ինչ, որ մինիմալիզացնի այդ մանդատը եւ նրանց ներգրավվածությունը տարչբեր կոնֆլիկտներում, որոնք ի հայտ են գալիս շփման գծում: Պարզ է, որ Ադրբեջանը մեծ ցանկություն կունենար ազատվել այս խաղաղապահի առաքելությունից ոչ թե 2025-ին, այլ դրանից առաջ, բայց առայժմ կա նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը, որտեղ ժամկետ է նշված մինչեւ 2025-ը:
Եվ Հայաստանից եւ Արցախից հնչել են գաղափարներ, որ կա  ցանկություն, որ խաղաղապահների ժամկետը լինի 10-15 տարի կամ անժամկետ, բայց ինչպես հիշում եք, դրա համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի համաձայնությունը, իսկ դա Ադրբեջանի համար անցանկալի սցենարներից մեկն է: Դրա վրա ազդում է ուկրաինական գործոնը: Շատ անգամ այն, ինչ լինելու է մեր տարածաշրջանում, ազդված է լինելու այն իրադարձություններով, որոնք տեղի են ունենալու ուկրաինական ճակատում: Եթե մինչեւ 2022-ի փետրվարի 24-ըւ ավելի հավանական է եղել պնդում, որ 5 տարի հետո խաղաղապահի ուժերը կարող են շարունակել իրենց տեղակայվածությունը Լաչինում, 2022-ի մայիսից հետո, երբ փոփոխվեց ուժերի հարաբերակցությունը ռազմական գործողությունների ժամանակ, պատասխանն այդքան միանշանակ չէր: Ռուսաստանն, իհարկե, կուզանա ունենալ սեփական ներկայացվածությունը, բայց խնդիրն այն է, թե արդյոք նրանք կկարողանան պահպանել իրենց զորակազմը Լաչինում: Եթե ոչ, էլի կան տարբեր սցենարներ:  Դրանցից մեկը Ադրբեջանի ուժային սցենարն է, երկրորդը այն է, որ եթե հայկական կողմերը կարողանան պնդել, այստեղ տեղակայվի միջազգային այլ կոնտինգենտ, որը կունենա ավելի հստակ մանդատ: Պարզ է, որ դա Ադրբեջանի համար ցանկալի չէ: Այստեղ կա նաեւ Իրանի գործոնը, որը չի ցանկանում իր սահմանների մոտ ունենալ այլ ռազմական ուժեր»:

После пражской встречи было объявлено, что урегулирование армяно-азербайджанского вопроса должно основываться на известной Алма-Атинской декларации, и здесь есть определенная двусмысленность с точки зрения того, что некоторые утверждают, что на момент принятия Декларации Алма-Аты Азербайджан выступал уже в качестве правопреемника первой республики 1918-1920 гг. Об этом в беседе с Новости Армении-NEWS.am заявил  руководитель армянского филиала Института стран СНГ Александр Маркаров.
По его словам, были также оговорки относительно статуса НКАО, поскольку НКАО уже заявил о своем выходе из состава Азербайджана. Иными словами, здесь много прочтений, которые все же оставляют место для некого «люфта».
«Если принять позицию Азербайджана, то понятно, что ее пытаются преподнести миру как единственно возможное решение нагорно-карабахского конфликта и как неконструктивную позицию Армении, которая отказывается подписывать соглашение. Это азербайджанская максималистская позиция, которая понятна.
Если отойти от этого максималистского и пока не совсем реалистичного сценария, то речь идет о том, что есть предложение руководства Армении о том, что Степанакерт и Баку должны найти общий язык, провести переговоры, и продолжительность этого процесса  обусловлена тем, к чему приведут эти переговоры. Здесь нет ясности, рассматриваем ли мы Арцах как самостоятельную единицу или рассматриваем Арцах как потенциальную часть Азербайджана. Понятно, что Азербайджан интересует территория, а не живущие там люди. Иными словами, Азербайджан хочет Карабах без армян», - отметил политолог.
Второй подход, по словам Маркарова, заключается в том, что между Арцахом и Азербайджаном идет переговорный процесс, где также есть определенная международная вовлеченность, либо ее нет, но статус обсуждается между этими двумя субъектами.
«Азербайджан отвечает на предложение Армении о том, что обсуждение может состояться, исходя из логики, согласно которой армяне Арцаха являются гражданами Азербайджана. На это арцахские армяне естественно отвечают, что все не так однозначно.
И, наконец, третий аспект заключается в том, что армяно-азербайджанский переговорный процесс, который должен завершиться подписанием какого-то документа, пока не имеет окончательной позиции относительно границ, в которых Армения признает Азербайджан, в том числе не только из-за арцахской проблемы,  но и из-за неурегулированной армяно-азербайджанской границы.
Пока неясно, чем закончится этот процесс, не ясны конечные четкие моменты, но ясно, что у армянской стороны есть слабые стороны, что связано с войной 2020 года и снижением субъектности», - отметил эксперт.
Маркаров также ответил на вопрос о том, могут ли российские миротворцы покинуть Арцах в 2025 году.
«Мандат российских миротворцев имеет определенные хронологические участки, то есть мы имеем заявление от 9 ноября, согласно которому миротворческие силы размещены на 5 лет. С другой стороны мандат миротворческих сил не столь ясен, и Азербайджан делают все, чтобы свести к минимуму этот мандат и их вовлеченность в различные конфликты, которые возникают на линии соприкосновения. Понятно, что у Азербайджана было бы большое желание избавиться от этой миротворческой миссии не в 2025 году, а раньше, а пока есть документ от 9 ноября, где указана дата до 2025 года.
И были идеи из Армении и Арцаха, что есть желание, чтобы срок миротворцев составлял 10-15 лет или был бессрочным, но как вы помните, для этого необходимо согласие обеих сторон, а это один из нежелательных сценариев для Азербайджана. На это влияет украинский фактор. Во многом то, что произойдет в нашем регионе, будет зависеть от того, что произойдет на украинском фронте. Если до 24 февраля 2022 г. скорее можно было утверждать, что через 5 лет миротворческие силы могут продолжить дислокацию в Лачине, то после мая 2022 г., когда соотношение сил в ходе боевых действий изменилось, ответ был не столь однозначен. Россия, конечно, хотела бы иметь свою присутствие, но вопрос в том, смогут ли они сохранить свои войска в Лачине.
Если нет, то есть и разные сценарии. Один из них — силовой сценарий Азербайджана, второй — если армянские стороны смогут настоять, сюда будет переброшен еще один международный контингент, который будет иметь более четкий мандат. Понятно, что это нежелательно для Азербайджана. Есть еще фактор Ирана, который не хочет иметь у своих границ другие вооруженные силы», - отметил политолог.