Կարո՞ղ է արդյոք Ռուսաստանը կորցնել իր դիրքերը Կովկասում։ Իհարկե կարող է, պատմության մեջ ծրագրավորված ոչինչ չկա։ Արդյո՞ք դա մեծ պլյուս կլինի Կովկասի համար։ Վստահ չեմ։ Այս մասին, հյուրընկալվելով NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» հաղորդման տաղավարում, ասաց Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի Եվրատլանտյան անվտանգության կենտրոնի առաջատար գիտաշխատող Սերգեյ Մարկեդոնովը։
Նա հիշեցրեց, որ Ռուսաստանի դուրս գալը Կովկասից, որպես կանոն, ուղեկցվել է շատ լայնածավալ ապակայունացումներով։
Փորձագետը շատ մեծ ռիսկ է համարում Լեռնային Ղարաբաղից խաղաղապահների դուրսբերումը, քանի որ սկսում են վերանալ ազդեցության ուղիների հնարավորությունները թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի վրա։
Սա, նրա խոսքով, կասկածի տակ է դնում Ռուսաստանի շատ դիրքորոշումներ տարածաշրջանում։
«Կովկասն, անկասկած, մնում է Ռուսաստանի համար առաջնահերթություն, սակայն այժմ Ուկրաինան գիտակցության մեջ դուրս է մղել նաեւ երկրի առաջին քաղաքական գործիչներին, եւ հասարակությունն այլ խնդիրներ ունի։ Ռուսաստանի ղեկավարության համար այն, ինչ կատարվում է Ուկրաինայում, ընկալման առումով ավելի մոտ է։ Կովկասը կարեւոր է, բայց հոգեբանորեն դա հեռավոր մի բան է։ Բայց դա չի նշանակում, որ Կովկասը վերանում է ռուսական քաղաքականության ռազմավարական նպատակներից»,- նշեց Մարկեդոնովը։

Can Russia lose its position in the Caucasus? Of course it can, there is nothing programmed in history. Will it be a big plus for the Caucasus? I am not sure, Sergey Markedonov, a leading researcher of the Center for Euro-Atlantic Security at the Institute of International Studies at MGIMO, told NEWS.am on the program Power Factor.
He reminded that Russian withdrawal from Caucasus was as a rule accompanied by large-scale destabilization.
The expert considers that there is a great risk when peacekeepers leave Nagorno-Karabakh because channels of influence on both Armenia and Azerbaijan are disappearing.
This, according to him, puts into question a lot of Russia's positions in the region.
The Caucasus certainly remains Russia's priority, but now Ukraine has superseded other problems in the minds of both the country's top politicians and society, he said. For the Russian leadership, what is happening in Ukraine is closer in terms of perception. The Caucasus is important, but it is something distant in psychological terms. But this does not mean that the Caucasus disappears from the strategic goals of Russian politics, Markedonov noted.