WikiLeaks-ը հրապարակել է 2009 թ. ապրիլի 7-ին թվագրված մի հաղորդագրություն, որտեղ մասնավորապես ներկայացված է Բաքվում Թուրքիայի դեսպան Հուլուսի Քըլըջի եւ Բաքվում ԱՄՆ դեսպան Էնն Դերսի միջեւ կայացած հանդիպման մանրամասները: Հանպիպման ժամանակ քննարկվել են հայ-թուրքական սահմանի բացման եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացները:
Դեսպան Հուլուսի Քըլըջը հայտնել է իր մտահոգությունը թուրք-ադրբեջանական վատթարացող հարաբերությունների կապակցությամբ, որը Քըլըջի խոսքով, «ամենալուրջ ճգնաժամն է անկախացումից հետո»: Հանդիպման ընթացքում Թուրքիայի դեսպանը խնդրել է ԱՄՆ-ի օժանդակությունը` Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու եւ win-win-win լուծմանը հասնելու համար: «Մենք ցանկանում ենք հաղթել  Հայաստանին, բայց ոչ Ադրբեջանը, թուրքական աշխարհը եւ Հարավային միջանցքը կորցնելու հաշվին: Մենք ցանկանում ենք ինչ-որ լավ բան անել (Հայաստանի հետ), բայց մենք նաեւ վատություն ենք անում  (Ադրբեջանին): Մենք պետք է հավասարակշռություն ստեղծենք: Գործընթացները պետք է զուգահեռաբար ընթանան: Մենք ցանկանում ենք լուծել Հայաստանի խնդիրը, սակայն պետք է մտածենք նաեւ Ադրբեջանի մասին: Մենք չե՞նք կարող երկու խնդիրն էլ միառժամանակ լուծել: Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ ադրբեջանա-թուրքական հարաբերությունները տապալվեն: Գինը չափազանց բարձր է»,-ասել է Թուրքիայի դեսպանը:
Հաղորդագրության մեջ նաեւ նշվում է, որ Թուրքիայի դեսպանը ցնցված է այն փաստով, որ նույնիսկ Էրդողանի, Քլինթոնի եւ Գյուլի  հետ հեռախոսազանգերը չկարողացան ստիպել Ալիեւին մեկնել Ստամբուլ։ «Էրդողանն արդարացնում էր իրեն, որ զբաղված է եղել ընտրություններում եւ չի նկատել, որ գործընթացը շատ հեռուն է գնացել: Նախագահ Գյուլը եւս խոսել է Ալիեւի հետ եւ հավաստիացրել, որ սահմանների բացումը սերտորեն կապված է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ, սակայն թուրքական կողմը չի կարողացել հաղթահարել Ալիեւի ներկայությունն այդ գործընթացում»:Ըստ Քըլըջի՝ Ռուսաստանը, Իրանը եւ Հայաստանը ցանկանում են որպեսզի Թուրքիան եւ Ադրբերջանը բաժանվեն, քանի որ այս դեպքում նրանք կամրապնդեն իրենց աշխարհաքաղաքական դիրքերը։

Скандальный сайт WikiLeaks опубликовал сообщение за 7 апреля 2009 года, в котором, в частности, представлены подробности встречи посла Турции в Баку Хулуси Кылыджа и посла США в Баку Энн Дерс.
В ходе встречи послы обсудили вопросы, связанные с открытием армяно-турецкой границы и урегулированием Карабахского конфликта.
Посол Хулуси Кылыдж выразил свое беспокойство относительно ухудшения турецко-азербайджанских отношений, что, по мнению Кылыджа, «самый серьезный кризис после независимости». В ходе встречи посол Турции в Баку попросил поддержки США для оказания давления на Армению и достижения решения win-win-win.
«Мы хотим одержать победу над Арменией, но только не за счет потери Азербайджана, турецкого мира и Южного коридора. Мы хотим сделать что-то хорошее (с Арменией), однако мы также причиняем вред (Азербайджану). Мы должны создать равновесие. Процессы должны протекать параллельно. Мы хотим разрешить Армянский вопрос, однако мы должны думать и об Азербайджане. Мы не можем решить обе проблемы одновременно? Мы не можем допустить, чтобы азербайджано-турецкие отношения провалились. Цена довольно высокая», - отметил посол Турции.
В публикации сайта также отмечается, что посла Турции удивил тот факт, что даже телефонные беседы с Эрдоганом, Клинтоном и Гюлем не смогли заставить Алиева отправиться в Стамбул.
«Эрдоган оправдывал себя тем, что он был занят выборами, и не заметил, что процесс зашел слишком далеко. Президент Гюль также поговорил с Алиевым и заверил, что открытие границ с Арменией тесно связано с вопросом Нагорного Карабаха». По мнению Кылыджа, Россия, Иран и Армения хотят добиться напряженности в отношениях между Турцией и Азербайджаном, поскольку в этом случае они утвердят свои геополитические позиции.