Վաշինգտոնն ու Սեուլը համաձայնության են եկել այս տարի համատեղ զորավարժությունների մասշտաբներն ընդլայնելու շուրջ։ Այս մասին հայտնում է Պենտագոնի կայքը։
Համապատասխան հայտարարությունն արել են Միացյալ Նահանգների պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը եւ Հարավային Կորեայի ազգային պաշտպանության նախարար Լի Չժոն Սոպան:
«Երկու առաջնորդները նաեւ պարտավորվել են հետագայում եւս ընդլայնել եւ ավելացնել համատեղ զորավարժությունների եւ ուսուցման մակարդակն ու մասշտաբները»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ն եւ Հարավային Կորեան հաստատել են անվտանգության ոլորտում փոփոխությունները հաշվի առնելու անհրաժեշտությունը, ներառյալ Հյուսիսային Կորեայի քայլերը նրա հրթիռային եւ միջուկային ծրագրերի վերաբերյալ:
Բացի այդ, Լլոյդը չի բացառել Հարավային Կորեայի պաշտպանության համար միջուկային զենքի կիրառման հնարավորությունը:

Washington and Seoul have reached an agreement to expand the scope of joint exercises this year, Pentagon reported.
A statement to that effect was made by United States Defense Secretary Lloyd Austin and South Korean National Defense Minister Lee Jong-sup.
The two leaders also pledged to continue to expand and increase the level and scope of joint exercises and training, the U.S. agency clarified in a statement.
The U.S. and South Korea reiterated the need to take into account security developments, including North Korea's moves on its missile and nuclear programs.
In addition, Lee Jong-sup did not rule out the possibility of using nuclear weapons to defend South Korea.