ԱՄՆ-ում հայտարարել են Մոլդովային եւ Ուկրաինային «տնտեսական վերականգնմանն աջակցելու» համար 135 մլն դոլար փոխանցելու մասին:
«ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) այսօր հայտարարել է, որ ամերիկա-ռուսական ներդրումային հիմնադրամը (TUSRIF) ԱՄՆ Կոնգրեսի հետ համագործակցությամբ կփոխանցի ավելի քան 154 միլիոն դոլար, այդ թվում 135 միլիոն դոլար Western Nis Enterprise Fund-ում՝ Ուկրաինայի եւ Մոլդովայի տնտեսական վերականգնմանն աջակցելու համար»,-ասվում է Միջազգային զարգացման ամերիկյան գործակալության պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, եւս 18 մլն դոլար կուղղվի ռուս-ամերիկյան տնտեսական եւ իրավական զարգացման հիմնադրամին (USRF, որը Ռուսաստանում անցանկալի օտարերկրյա կազմակերպություն է ճանաչվել)՝ Ռուսաստանում «քաղաքացիական հասարակության եւ անկախ ԶԼՄ-ների աջակցության» համար: USRF-ը TUSRIF-ի իրավահաջորդն է:

В США объявили о передаче 135 миллионов долларов для «поддержки экономического восстановления» Молдавии и Украины.
«Агентство США по международному развитию (USAID) объявило сегодня, что Американо-российский инвестиционный фонд (TUSRIF) в партнерстве с конгрессом США переведет более 154 миллионов долларов... В том числе 135 миллионов долларов в Western NIS Enterprise Fund для поддержки экономического восстановления Украины и Молдовы», - говорится в заявлении американского агентства по международному развитию на его официальном сайте.
Как отмечается в заявлении, еще 18 миллионов долларов будут направлены Американо-российскому фонду по экономическому и правовому развитию (USRF, признанная в РФ нежелательной иностранная организация) на «поддержку гражданского общества и независимых СМИ» в РФ. USRF является преемником TUSRIF.