Չինական կասկածելի օդային «լրտես-աերոստատը» արդեն մի քանի օր թռչում է Միացյալ Նահանգների երկնքում։ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին խորհուրդ են տվել չխփել այն՝ զգուշանալով, որ բեկորները կարող են սպառնալ մարդկանց եւ օբյեկտների անվտանգությանը, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
«Միացյալ Նահանգների կառավարությունը հայտնաբերել եւ հետեւում է հետախույզ աերոստատին, որը հենց հիմա գտնվում է Միացյալ Նահանգների մայրցամաքային հատվածի երկնքում»,- լրագրողներին ասել է Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ, բրիգադի գեներալ Փատրիկ Ռայդերը։
«Ներկայում աերոստատը թռչում է կոմերցիոն թռիչքների շեմը գերազանցող բարձրության վրա եւ ռազմական կամ ֆիզիկական սպառնալիք չի ներկայացնում մարդկանց համար երկրի վրա»,- ավելացրել է նա։
ԱՄՆ սենատոր Մարկո Ռուբիոն՝ գլխավոր հանրապետականը Սենատի հետախուզության կոմիտեում, հայտարարել է, որ օդային լրտեսը տագնապեցնում է, բայց չի զարմացնում։
«Լրտեսության մակարդակը՝ ուղղված մեր երկրի դեմ Պեկինի կողմից, վերջին 5 տարում կտրուկ բարձրացել է, դարձել ավելի ինտենսիվ եւ անպատկառ»,- գրել է Ռուբիոն Թվիթերում։
Այս նորությունը հայտնվել է այն ժամանակ, երբ ԿՀՎ-ի տնօրեն Ուիլյամ Բերնսը ելույթ էր ունենում Վաշինգտոնի Ջորջթաունի համալսարանում եւ Չինաստանն անվանել էր «ամենամեծ աշխարհաքաղաքական խնդիրը», որին ներկայում բախվում է Միացյալ Նահանգները։

A suspicious Chinese spy balloon has been flying over the United States for days. Senior U.S. officials have advised U.S. President Joe Biden not to shoot it down, fearing that the debris could pose a threat to the safety of people and ground facilities, the Voice of America reports.
The United States government has located and is tracking a high-altitude reconnaissance balloon that is right now over the continental United States, Pentagon spokesman Brigadier General Patrick Ryder told reporters.
The balloon is currently flying at an altitude well above the ceiling for commercial flights and poses no military or physical threat to people on the ground, he added.
U.S. Sen. Marco Rubio, the top Republican on the Senate Intelligence Committee, said the spy balloon is alarming but not surprising.
The level of espionage directed against our country by Beijing has increased dramatically in the last 5 years, becoming more intense and brazen, Rubio wrote on Twitter.
The news came as CIA Director William Burns spoke at an event at Georgetown University in Washington, D.C., where he called China the biggest geopolitical problem the United States currently faces.