Մարդկանց լավ ապրելը մեկ ցուցանիշով չեք կարող գնահատել, դու կարող ես ունենալ տնտեսական բարձր աճ, բայց դա սոցիալական վիճակը չմեղմի, մարդկանց կենսամակարդակը չբարելավվի, որովհետեւ իրականում այդ միջոցը բաշխվի ավելի շատ միջին եւ բարձր եկամուտ ունեցող մարդկանց միջեւ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ֆինանսների նախկին նախարար Վարդան Արամյանը:
Նա նկատեց, որ վերջին ժամանակներում Հայաստանում շահումով խաղերի ու խաղային բիզնեսի պրոբլեմի հետեւանքով տեղի է ունեցել եկամուտների կենտրոնացում, բեւեռվածությունը խորացավ. «Այսինքն չի բացառվում, որ դու ունենաս տնտեսական աճ, բայց սոցիալական լարվածություն: Կարող է մեկ տարում ունենաս տնտեսական աճ, բայց հասարակության մեջ բեւեռվածությունը ավելի խորանա: Ասենք, գնաճը ավելի շատ հարվածի միջին ու ցածր խավին ու դու բավարար գործիքներ չկիրառես, որ գնաճի ազդեցությունը մեղմես»:
Վարդան Արամյանը նշեց, որ բոլոր դեպքերում տնտեսական աճը երկրի համար լավ է. «Այլ բան է, թե այդ արժեքը ինչպես է բաշխվում հասարակության անդամների միջեւ: Ամբողջ աշխարհում տնտեսական քաղաքականություն մշակողների մոտ համար առաջին խնդիրը այն է, որ մեկ միավոր տնտեսական աճից հարաբերականորեն ավելի շատ օգտվում է միջին եւ բարձր եկամուտով շերտերը, քան դրանցից ցածրերը: Դա ընդունված կանոն է, դրա համար կառավարությունները փորձում են դրա դեմն առնել, որի համար կա հարկային գործիք, ծախսային գործիք: Դա բյուջետային քաղաքականության միջոցով է կատարվում, երբ դու փորձում են բում ապրող ոլորտներից գումարները հավաքես եւ ուղղեց սոցիալապես անապահովներին: Այդ առումով 2022-ին ունեցել ենք ձախողում եւ եկամուտների բաշխման, եւ մակրոտնտեսական քաղաքականության տեսանկյունից»,-ասաց նա:
Արամյանը նաեւ թվերով ներկայացրեց իրավիճակը. «Տեսեք, մենք ունենք 14,2 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ, մեր տնտեսական ներուժը գնահատված է 4-5 տոկոս, այսինքն մենք մեր մկաններից մի քանի անգամ ավել աճ ենք գեներացրել: Դա եղել է պատահական գործոնների հաշվին. Մեզ մոտ աճել են ՀՀ հոսող գումարները: 2022-ին միայն ՌԴ-ից ֆիզիկական անձանց գծով զուտ տրանսֆերտները աճել են ավելի քան 6,7 անգամ, մոտ 2,8 մլրդ դոլարի չափով: Դեպի Հայաստան այցելուները անգամներով ավելացել են, նրանք գալիս են գրպանում գումարներով: Առեւտուրը եւս ֆանտաստիկ աճում է: Եթե հունվար-մայիսին արտահանումն ու ներմուծումը շուրջ 30 տոկոսով են աճել, տարեկան արդեն ունենք 60-70 տոկոս աճ: Այսօր այնպիսի ապրանքներ ենք արտահանում ՌԴ, որի արտադրությունը մենք չունենք: Մենք դառնում ենք տարանցիկ: Այստեղ ոչ թե նա է աշխատել, որ կատարել ենք ներդրումներ, արտադրական ցիկլերը զարգացել են, այլ եղել է պահային հնարավորություն, որից օգտվել է Հայաստանը: Ուկրաինայի պատերազմը եւ ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցները հանգեցրել են նրան, որ երեք խողովակներով ունեցել ենք աննախադեպ ֆինանսական ներհոսք, ինչն էլ բերել է աննախադեպ տնտեսական աճ»,-հայտարարեց նախկին նախարարը:
Նա նկատեց, որ եթե իսկապես այդ աճը պայմանավորված է ներքին քաղաքականությամբ, ինչպես պնդում են իշխանության ներկայացուցիչները, այդ դեպքում ինչու է մյուս երկրներում, օրինակ, Վրաստանում նույնպես աճ գրանցվում. «10,1 տոկոս աճ էլ այնտեղ է գրանցվել տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը: Հիմա կարող եք ասել, որ մեզ մոտ աճը 14,2 տոկոս է, իրենց մոտ 10,1 տոկոս, բայց դուք մոռանում եք, որ 2020-ին մեզ մոտ անկումը եղավ 7,2 տոկոս, Վրաստանում՝ 6,8 տոկոս: Բացի այդ, 2021-ին Վրաստանը ոչ միայն հետ բերեց կորցրածը, այլ նաեւ գրանցեն մի փոքր աճ, այնտեղ 2021-ին 10 տռոկոսից ավելի աճ գրանցվեց: Հայաստանը չկարողացավ հետ բերել նույնիսկ 7,2 տոկոս անկումը, եղավ 5,2 տոկոս աճ: Այդ ցածր փոսի վրա եթե մենք աճում ենք 14,2 տոկոս, իսկ Վրաստանը 10,1 տոկոս, դրանք համադրելի ցուցանիշներ են: Հետեւաբար, ես չեմ կարող համաձայնվել, որ այս աճը գերազանցապես պայմանավորված է Հայաստանի վարած քաղաքականությամբ»:

Нельзя оценивать благополучие людей на основании одного показателя, можно иметь высокий экономический рост, но при этом не иметь смягчения социальной ситуации, улучшения уровня жизни людей, потому что на самом деле эти средства больше частью распределены среди людей со средним и высоким доходом. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am экс-министр финансов Армении Вардан Арамян.
По его словам, в последнее время из-за последствий проблем, связанных c играми с выигрышем и игорным бизнесом, в Армении произошла концентрация доходов, углубилась поляризация. «Не исключено, что может быть экономический рост, но при этом сохранится и социальная напряженность. Скажем, инфляция сильнее ударит по среднему и низшему слоям, а ты не станешь использовать достаточных средств, чтобы смягчить воздействие инфляции», - заявил Арамян.
Эксперт отметил, что в любом случае экономический рост полезен для страны. «Другой вопрос, как эта ценность распределяется между членами общества. Первая проблема для разработчиков экономической политики во всем мире заключается в том, что относительно большую выгоду от единицы экономического роста получают группы со средним и высоким доходом, чем группы с более низким уровнем дохода.
Это общепринятое правило, поэтому правительства пытаются бороться с данным явлением, для чего есть налоговый инструмент, инструмент расходов. Это делается посредством бюджетной политики, когда ты пытаешься собрать деньги из быстро развивающихся секторов и направить их в сторону социально незащищенных слоев населения. В этом смысле в 2022 году у нас был провал с точки зрения распределения доходов и макроэкономической политики», - сказал экс-министр.
Арамян также представил ситуацию в цифрах. «Посмотрите, у нас уровень экономической активности в 14,2%, наш экономический потенциал оценивается в 4-5%, то есть мы генерировали в несколько раз больше роста, чем наши мышцы. Это произошло за счет случайных факторов. У нас выросли суммы, поступающие в РА.
В 2022 году трансферты по линии физических лиц только из России увеличились более чем в 6,7 раза, составив около 2,8 млрд. долларов. Прибывающих в Армению стало в разы больше, а они приезжают с деньгами в карманах. Торговля также фантастически растет. Если в январе-мае экспорт и импорт увеличились где-то на 30%, то у нас уже есть ежегодный рост в 60-70%. Сегодня мы экспортируем в Россию такую продукцию, производства которой у нас нет. Мы становимся транзитной страной. Дело не в том, что мы вложили инвестиции, развивали производственные циклы, просто была сиюминутная возможность, которой Армения и воспользовалась.
Война на Украине и санкции против РФ привели к тому, что у нас был беспрецедентный финансовый приток по трем каналам, что привело к беспрецедентному экономическому росту», - подчеркнул он.
Арамян заметил, что если этот рост, действительно, вызван внутренней политикой, как утверждают представители власти, то почему рост фиксируется и в других странах, например, в Грузии? «Там зафиксирован рост показателя экономической активности в 10,1%. Вы можете сказать, что у нас рост 14,2%, а у них - 10,1%, но вы забываете, что в 2020 году у нас был спад в 7,2%, а в Грузии - 6,8%. Кроме того, в 2021 году Грузия не только вернула утраченное, но и зафиксировала небольшой рост. Там в 2021 году был зафиксирован рост больше 10%. А Армения не смогла вернуть даже 7,2-процентный спад, в итоге получился 5,2-процентный рост. Если на том низком уровне мы «растем» на 14,2%, а Грузия на 10,1%, то это сопоставимые показатели. Поэтому я не могу согласиться с тем, что этот рост, в первую очередь, связан с политикой, проводимой Арменией», - заключил эксперт.