Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը անընդհատ աճել է, աճել է 2020-ի պատերազմից առաջ, դրանից հետո, եւ ես կարծում եմ, որ այո, հիմա շատ մեծ է էսկալացիայի հավանականությունը եւ ՀՀ սահմանի երկայնքով, եւ ԼՂ-ում: Այս մասին իր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իմ եզրակացությունը Ադրբեջանի ավելի ու ավելի ագրեսիվ դարձող հռետորաբանությունից է եւ կան որոշակի այլ տվյալներ: Մենք համոզված ենք եւ 100 տոկոսով գիտենք, որ Հայաստանը չէ, որ նախաձեռնում է ագրեսիվ գործողություններ եւ սա է պատճառը, որ ՀՀ-ն որոշում կայացրեց հրավիրել ԵՄ դիտորդներին: Մենք հասկանալով, որ հարցեր ենք ստանում, մենք ասացինք, որ դեմ չենք, եթե դուք դիտորդներ ուղարկեք, որպեսզի դուք մեր տեղեկատվություն ստանալու անհրաժեշտություն չունենք, տեղում ունենաք տեղեկատվություն»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ 2022-ի հոկտեմբերին Պրահայում նախնական պայմանավորվածությունն այն էր, որ ԵՄ դիտորդներ պետք է լինեն սահմանի կամ շփման գծի երկու կողմերից. «Ընդ որում, Ադրբեջանի նախագահը բոլորի ներկյությամբ համաձայնեց, հետագայում հրաժարվեց այդ տարբերակից:
Ադրբեջանը մեզ մեղադրում էր ԼՂ-ում բանակ ունենալու մեջ, ես ասացի, որ մենք ԼՂ-ում բանակ չունենք: Ես ասացի՝ այս բանավեճը վերջ չունի, մենք կարող ենք անել հետեւյալը, միջազգային դիտոևրդներ հրավիրենք ԼՂ, թող իրենք տեղում գնահատեն իրավիճակը եւ հանդես գան զեկուցյով: Ադրբեջանը մերժեց այս տարբերակը: Այսօր էլ կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է արձանագրի, որ շատ մեծ է էսկալացիայի վտանգը, եւ հաշվի առնելով Լաչինի միջանցքի փակ լինելը եւ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի առկայությունը, նաեւ էթնիկ զտումներ իրականցնելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները, մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ պատեհ կլինի, որ ԼՂ եւ Լաչին միջանցք ուղարկվի փաստահավաք առաքելություն»,-ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հայտարարեց, որ այստեղ ամենակարեւոր գործոնը մարդկային եւ ժողովրդի կամքն է. «Այստեղ ամենակարեւոր գործոնը ԼՂ ժողովրդի սեփական հայրենիքում ապրելու կամքն է: Մեծ հաշվով սրա մասին է խոսքըԼ: Ադրբեջանը փորձում է կոտրել ԼՂ ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ապրելու կամքը: Եթե այդ կամքը մնաց անսասան, դա է բոլոր հետագա իրադարձությունների հիմքը:
Եթե որեւէ մեկը մտածում է, որ անկախ պետություն ունենալու ՀՀ ժողովրդի կամքը կարելի է կոտրել, ես այդպես չեմ մտածում: Մենք պետք է մեր կամքը ի ցույց դնենք անկախ ինքնիշխան պետություն ունենալու վերաբերյալ:
Շատ կարեւոր են, որ մենք նկատենք ու գնահատենք անկախ, ինքնիշխան պետություն ունենալու կամքը թուլացնելուն ուղղված այն գործողությունները, որոնք բոլոր դեպքերում ունեն արտաքին աղբյուր: Հայաստանի ներսում այդպիսի աղբյուր չկա: Եթե կան այդպիսի դրսեւորումներ, դրանք ունեն արտաքին աղբյուր:
Շատ կարեւոր է ապացուցելի դարձնել, որ էսկալացիայի մեղավորը մենք չենք: Սահմանի երկայնքով մենք այդ խնդիրը լուծել ենք: ԼՂ-ում եւս այդ մեխանիզմը կա, որը հուսամ, պատշաճ կաշխատի: Խոսքը ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի եւ նրանց կողմից հրապարակվող փաստերի մասին է»;

Агрессивная риторика Азербайджана постоянно росла, росла до и после войны 2020 года, и я думаю, что да, сейчас очень велика вероятность эскалации как вдоль границы Армении, так и в Нагорном Карабахе. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции 14 марта.
«Мой вывод основан на растущей агрессивности риторики Азербайджана, и есть некоторые другие данные. Мы уверены и на 100% знаем, что не Армения инициирует агрессивные действия, и именно поэтому Армения приняла решение пригласить наблюдателей ЕС. Понимая, что нам задают вопросы, мы сказали, что не против, если ЕС направит наблюдателей, чтобы не было необходимости получать от нас информацию, чтобы у них была информация на месте», - сказал Пашинян.
Он отметил, что предварительная договоренность в Праге в октябре 2022 года заключалась в том, что наблюдатели ЕС должны быть с обеих сторон границы или линии соприкосновения. «При этом президент Азербайджана в присутствии всех согласился, впоследствии отказался от этого варианта. Азербайджан обвинил нас в том, что у нас есть армия в НК, я сказал, что у нас нет армии в НК. Я сказал, что этой дискуссии нет конца, мы можем сделать следующее: пригласить в Нагорный Карабах международных наблюдателей, пусть они на месте оценят ситуацию и выступят с докладом. Азербайджан отклонил этот вариант. И сегодня я думаю, что международное сообщество должно констатировать, что очень велика опасность эскалации, и, учитывая заблокированность Лачинского коридора и наличие гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, а также очевидную подготовку Азербайджана к проведению этнических чисток, наша позиция остается таковой, что будет уместно направить миссию по сбору фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор», - сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении заявил, что самым важным фактором здесь является воля человека и народа. «Самым важным фактором здесь является воля народа Нагорного Карабаха жить на своей родине. Это в значительной степени то, о чем мы говорим. Азербайджан пытается подорвать волю народа Нагорного Карабаха жить на своей родине. Если эта воля осталась непоколебимой, то это и есть основа всех дальнейших событий. Если кто-то думает, что волю народа РА к независимому государству можно сломить, я так не думаю. Мы должны проявить нашу волю к тому, чтобы иметь независимое суверенное государство», - заявил Пашинян. При этом он призвал видеть источники действий, направленных на ослабление воли иметь независимое, суверенное государство, и это внешние источники: «Очень важно доказать, что мы не виноваты в эскалации. Вдоль границы мы этот вопрос решили. В Нагорном Карабахе также есть этот механизм, который, надеюсь, будет работать должным образом. Речь идет о миротворческих силах России в Нагорном Карабахе и фактах, которые они публикуют».
Оппозиционный депутат: Если Пашинян останется у власти, то война и поражение неизбежны
Кто пытается угрожать или запугивать людей войной…
Раиси: Необходимо уважать права армян региона
«Что касается событий в регионе. Мы подчеркиваем, что необходимо уважать права армян, поэтому безопасность и права армян региона должны быть обеспечены, а нынешние границы не подлежат изменению…
Пашинян и Клаар обсудили военно-политическую ситуацию вокруг Карабаха
Обе стороны упомянули о необходимости обеспечения гарантий безопасности и прав народа Нагорного Карабаха…
Министр обороны Армении принял спецпредставителя ЕС
Обсуждены вопросы региональной безопасности…
Следующий шаг Баку – Сюник: В Азербайджане обсуждают планы «возвращения»
На повестке Баку новая цель…
Представленный Баку проект «мирного соглашения» состоит из пяти пунктов
Он отметил, что проект соглашения «предусматривает признание суверенитета двух стран и их территориальной целостности в дополнение к уважению границ между государствами»…