Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը անընդհատ աճել է, աճել է 2020-ի պատերազմից առաջ, դրանից հետո, եւ ես կարծում եմ, որ այո, հիմա շատ մեծ է էսկալացիայի հավանականությունը եւ ՀՀ սահմանի երկայնքով, եւ ԼՂ-ում: Այս մասին իր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իմ եզրակացությունը Ադրբեջանի ավելի ու ավելի ագրեսիվ դարձող հռետորաբանությունից է եւ կան որոշակի այլ տվյալներ: Մենք համոզված ենք եւ 100 տոկոսով գիտենք, որ Հայաստանը չէ, որ նախաձեռնում է ագրեսիվ գործողություններ եւ սա է պատճառը, որ ՀՀ-ն որոշում կայացրեց հրավիրել ԵՄ դիտորդներին: Մենք հասկանալով, որ հարցեր ենք ստանում, մենք ասացինք, որ դեմ չենք, եթե դուք դիտորդներ ուղարկեք, որպեսզի դուք մեր տեղեկատվություն ստանալու անհրաժեշտություն չունենք, տեղում ունենաք տեղեկատվություն»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ 2022-ի հոկտեմբերին Պրահայում նախնական պայմանավորվածությունն այն էր, որ ԵՄ դիտորդներ պետք է լինեն սահմանի կամ շփման գծի երկու կողմերից. «Ընդ որում, Ադրբեջանի նախագահը բոլորի ներկյությամբ համաձայնեց, հետագայում հրաժարվեց այդ տարբերակից:
Ադրբեջանը մեզ մեղադրում էր ԼՂ-ում բանակ ունենալու մեջ, ես ասացի, որ մենք ԼՂ-ում բանակ չունենք: Ես ասացի՝ այս բանավեճը վերջ չունի, մենք կարող ենք անել հետեւյալը, միջազգային դիտոևրդներ հրավիրենք ԼՂ, թող իրենք տեղում գնահատեն իրավիճակը եւ հանդես գան զեկուցյով: Ադրբեջանը մերժեց այս տարբերակը: Այսօր էլ կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է արձանագրի, որ շատ մեծ է էսկալացիայի վտանգը, եւ հաշվի առնելով Լաչինի միջանցքի փակ լինելը եւ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի առկայությունը, նաեւ էթնիկ զտումներ իրականցնելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները, մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ պատեհ կլինի, որ ԼՂ եւ Լաչին միջանցք ուղարկվի փաստահավաք առաքելություն»,-ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հայտարարեց, որ այստեղ ամենակարեւոր գործոնը մարդկային եւ ժողովրդի կամքն է. «Այստեղ ամենակարեւոր գործոնը ԼՂ ժողովրդի սեփական հայրենիքում ապրելու կամքն է: Մեծ հաշվով սրա մասին է խոսքըԼ: Ադրբեջանը փորձում է կոտրել ԼՂ ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ապրելու կամքը: Եթե այդ կամքը մնաց անսասան, դա է բոլոր հետագա իրադարձությունների հիմքը:
Եթե որեւէ մեկը մտածում է, որ անկախ պետություն ունենալու ՀՀ ժողովրդի կամքը կարելի է կոտրել, ես այդպես չեմ մտածում: Մենք պետք է մեր կամքը ի ցույց դնենք անկախ ինքնիշխան պետություն ունենալու վերաբերյալ:
Շատ կարեւոր են, որ մենք նկատենք ու գնահատենք անկախ, ինքնիշխան պետություն ունենալու կամքը թուլացնելուն ուղղված այն գործողությունները, որոնք բոլոր դեպքերում ունեն արտաքին աղբյուր: Հայաստանի ներսում այդպիսի աղբյուր չկա: Եթե կան այդպիսի դրսեւորումներ, դրանք ունեն արտաքին աղբյուր:
Շատ կարեւոր է ապացուցելի դարձնել, որ էսկալացիայի մեղավորը մենք չենք: Սահմանի երկայնքով մենք այդ խնդիրը լուծել ենք: ԼՂ-ում եւս այդ մեխանիզմը կա, որը հուսամ, պատշաճ կաշխատի: Խոսքը ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի եւ նրանց կողմից հրապարակվող փաստերի մասին է»;

Aggressive rhetoric of Azerbaijan has constantly increased. It has increased before the 2020 war, after it, and I believe that yes, now there is a very high probability of escalation [of tension] both along the border of Armenia and in Nagorno-Karabakh. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this during his press conference today.
"My conclusion is from Azerbaijan's increasingly aggressive rhetoric and there are certain other data. We are convinced and know 100 percent that it is not Armenia that initiates aggressive actions; and this is the reason why Armenia decided to invite EU observers. Realizing that we are getting questions, we said that ‘we don't mind if you send observers so that you don't need to get our information, you have information on the spot,’" said Pashinyan.
He noted that the initial agreement in Prague in October 2022 was that there would be EU observers on both sides of the border or the line of contact.
"Moreover, the president of Azerbaijan agreed in the presence of everyone, later he refused that option. Azerbaijan accused us of having an army in Nagorno-Karabakh. I said that we do not have an army in Nagorno-Karabakh. I said, this debate has no end, we can do the following: invite international observers to Nagorno-Karabakh, let them assess the situation on the spot and come up with a report. Azerbaijan rejected this option. Even today, I believe that the international community should record that the risk of escalation [of tension] is very high. And taking into account the closure of the Lachin corridor [by Azerbaijan] and the existence of a [resulting] humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, as well as the obvious preparations of Azerbaijan to carry out [Armenian] ethnic cleansing, our position continues to be that it would be a good opportunity to send a fact-finding mission to the Nagorno-Karabakh and the Lachin corridor," said Pashinyan.
The Armenian Prime Minister stated that the most important factor here is the human and people's will.
"The most important factor here is the will of the Nagorno-Karabakh people to live in their own homeland. By and large, this is what we are talking about. Azerbaijan is trying to break the will of the Nagorno-Karabakh people to live in their homeland. If that will remains steadfast, it is the foundation of all subsequent events.
If anyone thinks that the will of the Armenian people to have an independent state can be broken, I don't think so. We must show our will to have an independent sovereign state.
It is very important that we notice and evaluate those actions aimed at weakening the will to have an independent, sovereign state, which in all cases have an external source. There is no such source within Armenia. If there are such manifestations, they have an external source.
It is very important to prove that we are not to blame for the escalation [of tension]. We have solved that problem along the border. That mechanism exists in Nagorno-Karabakh as well, which I hope will work properly. It’s about the Russian peacekeeping forces in Nagorno-Karabakh and the facts being publicized by them."