2008-ին մեզ մոտ պատերազմ էր, հիշում եք մեկին, ով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ է սահմանել, մեր պատերազմը պատերազմ չէ, բայց Ուկրաինայում պատերազմը պատերա՞զմ է: Որտեղ է տրամաբանությունը։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ ելույթ ունենալով Կատարի տնտեսական համաժողովի ամենամյա պանելային քննարկման ժամանակ, հաղորդում է վրացական Առաջին ալիքը։
Ըստ Ղարիբաշվիլիի, 2008 թվականի պատերազմից հետո ԱՄՆ-ն եւ Եվրոպան սովորականի պես շարունակեցին բիզնես վարել Ռուսաստանի հետ։
«Վրացական տնտեսությունը կփլուզվի, մենք կվնասենք մեր ժողովրդին, եթե Ռուսաստանի դեմ երկկողմանի տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանենք։ Լավ գիտեք, մենք 2008-ին պատերազմ ենք ունեցել, հիշու՞մ եք որեւէ մեկին, ով պատերազմի ժամանակ պատժամիջոցներ սահմանեց Ռուսաստանի դեմ։ Ոչ ոք։ Աշխարհում ոչ ոք ճիշտ, համարժեք արձագանք չտվեց։ Եվ ահա հարց եմ տալիս․ ո՞րն է տրամաբանությունը․ մեր պատերազմը պատերազմ չէր, բայց պատերազմն Ուկրաինայում պատերա՞զմ է։ Պետք է ասեմ, որ մենք հիասթափված էինք, որ 2008 թվականի պատերազմից հետո Ռուսաստանի հետ բիզնեսը սովորական ռեժիմով շարունակվում էր։
Այդ ավերիչ պատերազմից հետո մեր երկրի տարածքի 20 տոկոսը դեռ օկուպացված է Ռուսաստանի կողմից, Ռուսաստանը մեր պատմական հողի վրա երկու ռազմաբազա կառուցեց, Ռուսաստանը ճանաչեց մեր պատմական շրջանների այսպես կոչված անկախությունը եւ այս օկուպացիան շարունակվում է։
Ուստի իմ եվրոպացի, ամերիկացի ընկերներին ուղղված հարցս հետեւյալն է. Թանկագին ընկերներ, դուք սովորականի պես բիզնես էիք վարում Ռուսաստանի հետ, պատժամիջոցներ չէիք կիրառում նրա դեմ։ Մինչեւ 2022 թվականը ԵՄ-ն Ռուսաստանին վճարեց 2,3 տրիլիոն դոլար, ոչ ոք չդադարեցրեց բիզնեսը Ռուսաստանի հետ, կարծես ոչինչ էլ չէր եղել։
Այս իրավիճակում ես կցանկանայի վերահաստատել, որ մենք աջակցում ենք Ուկրաինային, ուկրաինացի ժողովրդին։ Մենք ցանկանում ենք, որ այս պատերազմը հնարավորինս շուտ ավարտվի։ Մենք միացել ենք ավելի քան 500 բանաձեւերին, բոլոր միջազգային հարթակներում ներկայացված դիմումներին եւ ամբողջությամբ հետեւում ենք միջազգային պատժամիջոցներին։ Պետդեպարտամենտը հայտնել է, որ Վրաստանի ֆինանսական հաստատությունները՝ Ազգային բանկը,  հետեւում են ֆինանսական պատժամիջոցներին։
Ինչ վերաբերում է տնտեսական պատժամիջոցներին, ապա Ռուսաստանի հետ Վրաստանի առեւտուրը մեկ միլիարդ դոլարից էլ պակաս է։ Համեմատության համար․ ԵՄ-ն ընդամենը չորս օրում առեւտուր է անում այնքան, որքան մենք առեւտուր ենք անում մեկ ամբողջ տարվա ընթացքում։ Դա ծիծաղելի է: Տրամաբանություն չկա։ Սա կվնասի մեր երկրի ազգային շահերին»,- ասել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին։
Խերսոնի խանութը ուկրաինական կողմից հրետակոծելու հետևանքով 19 մարդ է զոհվել. ՌԴ իշխանություններ
Արտակարգ իրավիճակի վայրում աշխատում են շտապօգնության ծառայությունները...
Ուկրաինական զորքերը Չասով Յարից հյուսիս հետ են գրավել Կալինովկա գյուղը
Ուկրաինական զորքերը հետ են գրավեցին Կալինովկայի մեծ մասը...
Զախարովան ուղղակի սուտ է խոսում. Ոչ մի պատվիրակություն Ուկրաինա չի գնացել. ես ստեր չեմ մեկնաբանում. Ալեն Սիմոնյան
Կարող է մեր հարեւանի ամուսինն էլ է գնացել Ուկրաինա...
Անցյալ ամիս Ուկրաինայում խաղաղ բնակչության զոհերի թիվը կտրուկ աճել է. ՄԱԿ
Մայիսին Ուկրաինայում խաղաղ բնակչության զոհերի թիվն ապրիլի համեմատ աճել է 31%-ով...
Լուգանսկում գնդակոծությունից հետո փլուզվել է բազմահարկ շենքի մուտքը՝ երեք մարդ զոհվել է
Նրա խոսքով՝ քաղաք է արձակվել առնվազն վեց հրթիռ...
ՌԴ ԱԳՆ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանը Մոսկվային կհանձնի Բուչայում զոհվածների ցուցակը. Զախարովա
Զախարովան ենթադրել է, որ հայկական պատվիրակության համար այնտեղ տեղի ունեցածի վերաբերյալ տեղեկատու նյութեր են նախապատրաստվում...

У нас была война в 2008 году, помните кого-то, кто ввел санкции против России, наша война — не война, а война в Украине — война? Где логика?. Об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили во время выступления на панельной дискуссии ежегодного Катарского экономического форума, передает Первый грузинский канал.
По словам Гарибашвили, после войны 2008 года США и Европа продолжали вести дела с Россией в обычном режиме.
«Экономика Грузии рухнет, мы нанесем вред нашему народу, если введем двусторонние экономические санкции против России. Вы хорошо знаете, у нас была война в 2008 году, вы помните кого-нибудь, кто вводил санкции против России во время войны? Никто. Ни у кого в мире не было ни правильной, ни адекватной реакции. Итак, мой вопрос: где логика? Наша война — не война, а война в Украине — война? Должен сказать, что мы были очень разочарованы тем, что после войны 2008 года с Россией бизнес шел в обычном режиме. После той разрушительной войны 20% территории нашей страны до сих пор оккупированы Россией, Россия построила две военные базы на нашей исторической земле, Россия признала т.н. независимость наших исторических регионов и эта оккупация продолжаются.
Поэтому мой вопрос к моим европейским, американским друзьям следующий: мои дорогие друзья, вы вели дела с Россией в обычном режиме, вы не вводили против неё санкций. До 2022 года Евросоюз выплатил России 2,3 триллиона долларов, никто не прекращал вести дела с Россией, как будто ничего не произошло. В этой ситуации я хотел бы еще раз подтвердить, что мы поддерживаем Украину, украинский народ. Мы хотим, чтобы эта война закончилась как можно скорее. Мы присоединились к более чем 500 резолюциям, заявкам на всех международных платформах и полностью соблюдаем международные санкции. В Госдепартаменте заявили, что финансовые институты Грузии, Национальный банк, полностью соблюдают финансовые санкции.
Что касается экономических санкций, то товарооборот Грузии с Россией составляет менее одного миллиарда долларов. Для сравнения, ЕС торгует всего за четыре дня столько, сколько мы торгуем за целый год. Это смешно. Логики нет. Это нанесло бы ущерб национальным интересам нашей страны», — заявил Ираклий Гарибашвили.