Ադրբեջանի նախագահը մեծ սխալ է արել իր այդ հայտարարությամբ, քանի որ եթե մինչև այդ ՌԴ-ն կամ նույն Արցախից կային մարդիկ, ովքեր պատրաստ էին գործակցելու, ապա այժմ հարցեր են առաջանում: Այս մասին Alpha Newsroom-ի մայիսի 30-ի թողարկման ուղիղ եթերում ասել է  Վիկտոր Սողոմոնյանը՝ մեկնաբանելով մայիսի 28-ին Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած սպառնալիքները՝ ուղղված արցախահայությանն ու Արցախի պետական գործիչներին:
«Նա ի՞նչ ասաց՝ երբ այս բոլոր հարցերը կարգավորվեն, անցած 30 տարիներին ով, որ զբաղվել է Արցախի պետականության գործով՝ ես դրանց բոլորին հատ-հատ պատժելու եմ, դրանք սեպարատիստներ են, դրանց հետքը չպետք է մնա, այդ պետականության հետքը պետք է չմնա»:
Անդրադառնալով Արցախի որոշ գործիչների շրջանում եղած տեսակետին, թե Հայաստանում կա որոշակի անտարբերություն Արցախի ճակատագրի նկատմամբ՝ Սողոմոնյանը հիշեցրել է, որ գրեթե մեկ տարի առաջ ամբողջ Երևանը ոտքի էր կանգնել, գոռում էր Արցախ, իսկ Արցախից եղավ մեկ-երկու հայտարարություն այն մասին, որ քաղաքական ավանտյուրիզմը լավ բան չէ, և պետք է դիվանագիտությամբ զբաղվել:
Իսկ հիմա դրանով եկանք այն կետին, որ այսօր Ալիևի խոսքերից դուրս է գալիս, որ նրանց, ովքեր զբաղվել են Արցախի պետականության կայացմամբ, պետք է բանտ տանեն: Նա հարցադրում է արել՝ Բավքի՞ բանտ են տանելու, սրա՞ համար էր մեր դիվանագիտությունը:
«Այն մարդիկ, ովքեր նախքան Ադրբեջանի նախագահի այս հայտարարությունը, հույս ունեին, որ գուցե ինչ-որ բան կարող է ստացվել Երևան-Բաքու ներկա բանակցություններից, այժմ ոչ միայն ասելիք չունեն, այլև այդ մարդիկ հիմա նոր էներգիայով պետք է լծվեն իրական գործին ու չզբաղվեն ինքնախաբեությամբ: Մենք ականատես եղանք, թե Թուրքիայի նախագահի ընտրության օրն ինչպես Իլհամ Ալիևը չսպասեց իր մեծ եղբոր՝ էրդողանի հաղթանակի մասին պաշտոնական լուրին և շատ լկտի վերջնագրով հանդես եկավ ու բացեց իր մտադրությունների բոլոր փակագծերը»:
Սողոմոնյանի վերլուծության համաձայն՝ Արցախը պետք է նույնչափ անհանդուրժող կեցվածք ունենա և այդ կեցվածքը հստակ ուղերձներով փոխանցի Հայաստանի հանրությանը, քանի որ այդ քայլն ուղղակի կենսական անհրաժեշտություն է դառնում Ալիևի վերջին հոխորտանքների պայմաններում, հակառակ դեպքում դրանց բացակայությունը շատ վտանգավոր կլինի Արցախի ճակատագրի համար:
Ստեղծված քաղաքական դիսկուրսի համատեքստում, երբ Ադրբեջանը բացահայտել է իր ծրագիրը՝ Սողոմոնյանը կարևոր է համարել, որ ցանկացած պայմանագիր ստորագրելուց առաջ հայկական կողմի պահանջների մեջ պետք է հստակեցվի Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի մանդատի հարցը, մասնավորապես պետք է պահանջ դրվի, որ վերջինիս լիազորություններն ընդլայնվեն և ժամկետն անհապաղ երկարացվի՝ կախված չլինելով Ադրբեջանի կամքից, ինչպես եռակողմ հայտարարության մեջ է նշված:
Սողոմոնյանի երրորդ դիտարկման համաձայն՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը պետք է նոր բովանդակություն ստանա ստեղծված իրավիճակում:
Փաստորեն, եթե Ալիև-Էրդողան տանդեմը նոր ցեղասպանություն է պատրաստվում իրականացնել՝ մենք պետք է ցույց տանք, որ դա արդեն մի անգամ տեղի է ունեցել. Թուրքիան բացահայտ օժանդակում է Ադրբեջանին, իսկ իրեն կայսր զգացող էրդողանը հիմա ցանկացած քայլի կարող է գնալ.
«Հայ Դատի խնդիրները հիմա պետք է նորից առաջին պլան մղվեն: Այն գործելակերպը, որ մենք ժամանակին գնացինք աշխարհի մոտ և ասացինք, թե այսպիսի իրադարձություններ են տեղի ունեցել՝ պետք է ճանաչեք և դատապարտեք, այս գործընթացը նոր թափ և իմաստ պետք է ստանա», — ընդգծել է Վիկտոր Սողոմոնյանը և հավելել, որ այս առաջարկը նա պատրաստվում է տարբեր ձևերով ներկայացնել նաև Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի մեր գործընկերներին, այդ թվում՝ նաև հրապարակավ:

Доктор политических наук, профессор кафедры международной журналистики МГИМО Виктор Согомонян в прямом эфире Alpha Newsroom прокомментировал озвученные президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым угрозы в адрес жителей Арцаха и арцахских государственных деятелей.
Он заметил, что президент Азербайджана своим заявлением допустил большую ошибку, поскольку если до этого в России или в том же Арцахе были люди, готовые сотрудничать с Баку, то теперь у них могут возникнуть определенные вопросы.
«Как он сказал? Что накажет каждого, кто все эти 30 лет занимался построением государственности Арцаха, после того, как все эти вопросы будут урегулированы. Что все они сепаратисты, и от них не должно остаться и следа, как и от этой государственности», - отметил Согомонян.
Комментируя мнение ряда арцахских деятелей о том, что в Армении существует некое безразличие к судьбе Арцаха, Согомонян напомнил, что почти год назад весь Ереван поднялся на ноги, скандируя: «Арцах!». А из Арцаха последовали одно-два заявления о том, что политический авантюризм – это плохо, и следует заниматься дипломатией.
«А теперь мы дошли до точки, что всем, кто занимался построением арцахской государственности, грозит тюрьма, как сказал Алиев. Их отправят в бакинскую тюрьму? Таков результат работы нашей дипломатии?», — переспросил Согомонян.
«Всем тем, кто до вышеупомянутого заявления президента Азербайджана еще надеялся, что из нынешних переговоров между Ереваном и Баку, возможно, что-то получится, теперь не только нечего сказать, но и эти люди сейчас должны с новой энергией приняться за реальную работу, перестав заниматься самообманом. Мы стали свидетелями того, как Алиев, не дождавшись официальных известий о победе своего старшего брата Эрдогана в день его избрания президентом Турции, выступил с весьма наглым ультиматумом и раскрыл все скобки своих намерений», - отметил он.
По мнению Согомоняна, Арцах должен занять такую же нетерпимую позицию, которая путем четких посылов должна быть донесена до общественности Армении, поскольку в условиях последних заявлений Алиева эти меры становятся жизненно важной необходимостью. В противном случае их отсутствие будет весьма опасно для дальнейшей судьбы Арцаха. В контексте сложившегося политического дискурса, когда Азербайджан раскрыл свои планы, Согомонян считает важным, чтобы перед подписанием любого договора в требованиях армянской стороны был уточнен вопрос мандата дислоцированного в Арцахе российского миротворческого контингента.
В частности, необходимо потребовать, чтобы его полномочия были расширены, а срок немедленно продлен, независимо от воли Азербайджана — как указано в трехстороннем заявлении. Согомонян также подчеркнул, что процесс признания Геноцида армян в сложившейся ситуации должен обрести новое содержание. Фактически, если тандем Алиев-Эрдоган планирует совершить новый геноцид, мы должны показать, что такое уже однажды было. Турция открыто поддерживает Азербайджан, и чувствующий себя императором Эрдоган сейчас может пойти на любой шаг.
«Задачи «Ай Дата» теперь необходимо снова выдвинуть на первый план. Образ действий, при котором мы обращались к миру с требованием признать и осудить произошедшие события — весь этот процесс должен обрести новый импульс и смысл», — подчеркнул Виктор Согомонян, добавив, что готовится различными способами представить это предложение нашим партнерам в США и Франции, в том числе публично.