Ղրղըզստանի հատուկ ծառայությունները ձեբակալել են պետական հեղաշրջման նախապատրաստման մեջ կասկածվող ավելի քան 30 մարդու, տեղեկացրել են հանրապետության ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի մամուլի ծառայությունում (ԱԱՊԿ)։
«Կալանավորվել են մարդիկ, որոնք պլանավորում էին կազմակերպել զանգվածային անկարգություններ եւ անհնազանդության ակցիաներ՝ իշխանության բռնի զավթման նպատակով»,- ասել է մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ դավադիրների խմբում ավելի քան 100 մարդ է եղել։ Երկուշաբթի նրանցից ավելի քան երեսունը ձերբակալվել է եւ արդեն խոստովանական ցուցմունքներ տվել։
Քննության վարկածով՝ հիմնական կազմակերպիչը եւ գաղափարական ոգեշնչողը քաղաքացիական ակտիվիստ, «Էլդիկ Կենեշ» («Ժողովրդական խորհուրդ») Н.Р.С. քաղաքական կուսակցության նախագահ Ռոզա Նուրմատովան է (կառավարության սոցիալական բաժնի նախկին վարիչ)։
«Նշված հանցավոր խումբը մեկ տարի շարունակ իրականացրել է իր շարքերը կողմնակիցներով համալրելու եւ առավել դժգոհ քաղաքացիներին հավաքագրելու նպատակաուղղված աշխատանք ամբողջ երկրի տարածքում։ Н.Р.С.-ի ղեկավարությամբ մշտապես իրականացվել են գաղտնի հանդիպումներ՝ ուղղված ներգրավված անձանց գաղափարական մշակմանը պետական կառույցների դեմ, քննարկվել են իշխանության բռնի զավթման պլաններ»,- նշել են մամուլի ծառայությունում։
Պետկոմիտեի տվյալներով՝ առաջիկայում «սպասվում էր, որ օտարերկրյա աղբյուրներից զգալի դրրամական միջոցներ կգան կազմակերպչական հարցերի ֆինանսավորման եւ հիմնական ֆունկցիոներներին պարգեւատրելու համար»։
«Իրենց հանցավոր  մտադրությունների ակտիվ փուլը դավադիրները ենթադրում էին սկսել հանրության շրջանում ինչ-որ առիթով դժգոհության ծավալումից անմիջապես հետո»,- ընդգծել են ԱԱՊԿ-ում։
Նշվել է, որ բոլոր ձերբակալվածները ԱԱՊԿ քննչական մեկուսարանում են, քննությունը պարզում է մյուս հանցակիցներին։

Спецслужбы Киргизии задержали более 30 подозреваемых в подготовке госпереворота, сообщили в пресс-службе госкомитета нацбезопасности (ГКНБ) республики.
«Задержаны лица, которые планировали организовать массовые беспорядки и акции неповиновения в целях последующего насильственного захвата власти», - заявил представитель пресс-службы.
По его словам, всего в группу заговорщиков входили более ста человек. В понедельник более тридцати из них были задержаны и уже дали признательные показания.
По версии следствия, основным организатором и идейным вдохновителем является гражданская активистка и председатель политической партии «Элдик Кенеш» («Народный Совет») Н.Р.С. (экс-заведующая соцотделом правительства Роза Нурматова).
«Указанная преступная группа на протяжении года проводила целенаправленную работу по привлечению в свои ряды сторонников и вербовке наиболее недовольных граждан по всей территории страны. Под руководством Н.Р.С. на регулярной основе проводились тайные встречи, направленные на идеологическую обработку вовлеченных лиц против государственных структур с обсуждением планов по насильственному захвату власти», - уточнили в пресс-службе.
По данным госкомитета, в ближайшее время «ожидалось поступление из зарубежных источников значительных денежных средств для финансирования организационных вопросов и выплаты вознаграждения основным функционерам».
«Начать активную фазу реализации своих преступных замыслов заговорщики предполагали сразу после возникновения недовольства в обществе по какому-либо происшествию», - подчеркнули в ГКНБ.
Уточняется, что все задержанные помещены в ИВС СИЗО ГКНБ, следствие устанавливает других причастных лиц.