Աֆղանստանի արևմուտքում գտնվող տարրական կրոնական դպրոցի առնվազն 40 աշակերտ տուժել է խմելու ջրի զանգվածային թունավորումից։
Ինչպես հաղորդում է ТАСС-ը՝ վկայակոչելով տեղական ԶԼՄ-ները, տուժածներից մի քանիսին հոսպիտալացում է պահանջվել։ Թե կոնկրետ ինչն է հանգեցրել ջրի թունավորությանը, դեռևս հայտնի չէ:
Իշխանությունները դեռևս չեն մեկնաբանել միջադեպը:
Այս միջադեպը Աֆղանստանում աշակերտուհիների զանգվածային թունավորման առաջին դեպքը չէ։ Այսպես, հունիսի 4-ին TOLO News հեռուստաալիքը, վկայակոչելով Սարի Պուլ նահանգի (երկրի հյուսիս) կրթության վարչության ղեկավարին, հայտնել է առնվազն 77 աղջկա թունավորվման մասին։

Как минимум 40 учащихся начальной религиозной школы на западе Афганистана пострадали в результате массового отравления питьевой водой.
Как сообщает ТАСС со ссылкой на местные СМИ, некоторым пострадавшим потребовалась госпитализация. Что именно привело к токсикации воды, пока неизвестно.
Власти пока не комментируют произошедшее.
Данный инцидент является уже не первым случаем массового отравления школьниц в Афганистане. Так, 4 июня телеканал TOLO News проинформировал со ссылкой на главу отдела образования провинции Сари-Пуль (север страны) об отравлении по меньшей мере 77 девочек.