Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահկնան վերանայել է այսպես կոչված «Մագնիտսկու ցուցակը»՝ արգելելով 58 մարդու մուտքն Էստոնիա, այդ թվում՝ Ռուս ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ Պատրիարք Կիրիլին և ինը ռուսների, ովքեր առնչություն ունեն իրավապաշտպան Վլադիմիր Կարա-Մուրզայի խիստ դատավճռի հետ:
Ըստ Մարգուս Ցահկնայի՝ այս մարդկանց մուտքն արգելվել է, քանի որ նրանք մասնակցել են մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների կամ նպաստել դրանց խախտմանը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, հայտնում է ERR-ը։
«Պատրիարք Կիրիլը Պուտինի գաղափարախոսության ամենամեծ կրողներից ու ջատագովներից մեկն է»,- ասել է Էստոնիայի ԱԳՆ ղեկավարը։

Министр иностранных дел Эстонию Маргус Цахкна пересмотрел так называемый список Магнитского, запретив въезд в Эстонию 58 людям, в том числе главе Русской православной церкви Патриарху Кириллу и девяти россиянам, связанным с вынесением сурового приговора правозащитнику Владимиру Кара-Мурзе.
По словам Маргуса Цахкна, этим людям был запрещен въезд, потому что они участвовали в серьезных нарушениях прав человека или способствовали их нарушению, передает пресс-служба Министерства иностранных дел.
«Патриарх Кирилл является одним из крупнейших носителей и сторонников путинской идеологии»,  – отметил глава эстонского МИД, сообщает ERR.