Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն (ՀԾԿՀ) այսօր` հոկտեմբերի 12-ին, սահմանել է «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից իրացվող ինտերնետի նոր մեծածախ գին` 35.6 հազ. դրամ 1 Մբիթ/վայրկյան արագության համար (այս գինը ճշգրտվում է փոխարժեքի հետը կապված):
Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանը: Որոշումը ուժի մեջ է մտնում նոյեմբերի 15-ից:
Ս. Արաբաջյանը հիշեցրեց, որ նախկին սակագինը կազմում էր 174 հազ. դրամ (գործել է 2011 թ. հունվարի 1-ից): Ընդհանրապես` վերջին տարիներին մեծածախ ինտերնետի գինը հանրապետությունում սրընթաց նվազում է: 2006 թ. այն կազմում էր 5.4 մլն դրամ, 2007 թ.` 3 մլն դրամ, 2008 թ.` 1.2 մլն դրամ, 2009 թ.` 300 հազ. դրամ: Այսպիսով` 5 տարում ինտերնետի գինը նվազել է ավելի քան 150 անգամ:
Ս. Արաբաջյանը ինտերնետի սակագնի նվազումը բացատրեց ինտերնետ-օգտագործողների թվաքանակի եւ միջազգային տրաֆիկի կտրուկ աճով: Այսպես` եթե 2011 թ. սկզբում հանրապետությունը սպառում էր 10 գեգաբիթ ինտերնետ, ապա ներկայում` 17 գեգաբիթ, իսկ 2011 թ. վերջում, ըստ Ս. Աղաբաջյանի` այն կհասնի 22-ի:
Միայն լայնաշերտ ինտերնետից օգտվողների թիվը 2011 թ. ընթացքում աճել է 100 հազարով եւ հասնում է 340 հազարի:
ՀԾԿՀ մեկ այլ որոշմամբ` «ԱրմենԹելը» ճանաչվել է ինտերնետի մեծածախ շուկայում միակ գերիշխող դիրք գրավող: Նախկինում գերիշխող էին «ԱրմենԹելն» ու «Ֆայբրնետ Քոմյունիքեյշն»-ը: Հանձնաժողովի որոշման համաձայն` միջազգային IP տարանցման ծառայությունների ընդհանուր ծավալում «ԱրմենԹելի» մասնաբաժինը հասել է մինչեւ 67 տոկոսի:
Ըստ օրենսդրության` ՀԾԿՀ-ն պարտավոր է ինտերնետի մեծածախ շուկայում գերիշխող դիրք գրավողի համար սահմանել ինտերնետի սակագին:

Комиссия по регулированию общественных услуг Армении сегодня, 12 октября, установила новую оптовую цену на реализуемый компанией «ArmenTel» интернет в размере 35,6 тыс. драмов ($95) за 1 Мбит/сек (цена уточняется в связи с курсом). Об этом сегодня, 12 октября, на пресс-конференции заявил член Комиссии Самвел Арабаджян. По его словам, решение вступает в силу с 15 ноября.
Арабаджян напомнил, что прежняя цена равнялась 174 тыс. драмов ($464) (действовала с 1 января 2011 г.). Вообще в последние годы цена на оптовый интернет стремительно падает. В 2006 г. она составляла 5,4 млн. драмов ($14400 по нынешнему курсу), в 2007 г. – 3 млн. драмов, в 2008 г. – 1,2 млн. драмов, в 2009 г. – 300 тыс. драмов. Таким образом, за 5 лет цена на оптовый интернет снизилась в 150 раз.
Гость конференции объяснил снижение цены увеличением количества интернет-пользователей в стране и резким ростом объема международного трафика. Так, если в начале 2011 г. вся страна потребляла 10 гигабитов, то сегодня этот показатель достиг 17-и, а к концу года составит 22 гигабита. Количество пользователей только широкополосного интернета в 2011 г. выросло на 100 тыс. и достигло 340 тыс.
Еще одним решением Комиссия по регулированию общественных услуг Армении признала «ArmenTel» единственной компанией, занимающей доминирующую позицию на рынке оптового интернета. Ранее наряду с «ArmenTel» занимающей доминирующую позицию на рынке была также признана компания «FiberNet Communications». По данным комиссии, доля «ArmenTel» в общем объеме услуг передачи международных IP-адресов достигла 67%.
Согласно законодательству, Комиссия по регулированию общественных услуг Армении обязана назначать цену на интернет для занимающей доминирующую позицию на рынке компании.