ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 32-րդ տարեդարձի առիթով:
«Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 32-րդ տարեդարձը: Անկախությունը, անկախ պետություն ունենալը, ցանկացած ժողովրդի ինքնարտահայտման բարձրագույն ձևն է, և շատ հաճախ տրվում է բազմաթիվ փորձությունների ու տառապանքների գնով:
Սա ճշմարտություն է նաև մեր պարագայում. 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի հանրաքվեում Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը «Այո» ասաց Անկախությանը: Բայց ինչպես հետագայում պարզվեց, սա Անկախության ճանապարհի ամենահեշտ մասն էր: Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը հետագայում ստիպված եղավ առերեսվել տնտեսական ու քաղաքական ճգնաժամերի, պատերազմների և աղքատության հետ: Այս հորձանուտում և փորձություններով անցնելիս է, որ հասկացանք, որ անկախություն հռչակելը մի խնդիր է, այն նվաճելն ու ամրապնդելը՝ բոլորովին այլ:
Վերջին տարիներին մեր կրած տառապանքներն ու փորձությունները Հայաստանի Հանրապետության անկախության ու ինքնիշխանության համար մղվող պայքարի անբաժանելի մաս են: Վերջին շրջանում հաճախ եմ քննադատվում այն բանի համար, որ արտաքին և տարածաշրջանային քաղաքականություն վարելիս հենվում եմ 1991 թվականի դեկտեմբերի Ալմա-Աթայի հռչակագրի և դրա հետ փոխկապակցված փաստաթղթերի վրա, որ ստորագրվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության կողմից:
Շատերն ուղղակի և անուղղակի կոչ են անում հրաժարվել այդ փաստաթղթի վրա հիմնված քաղաքականությունից: Խնդիրն այն է, որ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը և նրա հետ փոխկապակցված փաստաթղթերը Հայաստանի Հանրապետության անկախության հիմնարար գործոններից են, որով արձանագրվում է նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններից 12-ի, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության Խորհրդային Միությունից անկախացման քաղաքական և իրավական հիմքը, ինչպես նաև այդ անկախացման հիմնարար սկզբունքները:
Եվ հետևաբար, այդ փաստաթղթի վրա հենված քաղաքականությունից հրաժարվելու մասին կոչերը Հայաստանի անկախությունից, ինքնիշխանությունից, տարածքային ամբողջականությունից հրաժարվելու կոչեր են, սրանից բխող բոլոր հետևանքներով:
Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր մենք ապրում ենք դժվար ժամանակներ, կրում ֆիզիկական և հոգեբանական անասելի տառապանքներ: Բայց կարևոր է հասկանալ, թե ինչու՞ պիտի անցնենք փորձությունների այս ճանապարհը: Ասել, թե հանուն Անկախության՝ նշանակում է ասել ճշմարտության թեկուզ մեծ, բայց ոչ ամենակարևոր մասը: Որովհետև, անկախությունը որքան էլ բարձրագույն նպատակ է, իրականում միջոց է ավելի վեհ մի նպատակի իրագործման: Խոսքն ապագայի մեր սերունդների երջանկության մասին է:
Մենք պիտի նրանց ժառանգենք մի Հայաստան, որտեղ մարդն ազատորեն կարող է ինքնարտահայտվել, ազատ և ստեղծագործ աշխատանքի միջոցով կառուցել սեփական երջանկությունը:
Այսօր էլ Հայաստանում հաստատված են սրան նպաստող բազմաթիվ պայմաններ. ժողովրդավարությունը, տնտեսական և որևէ օրինական գործունեության ազատությունը, օրենքի առաջ բոլորի հավասարությունը, հակակոռուպցիոն սկզբունքային քաղաքականությունը, տնտեսական ակտիվությունը դրա համար անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայմաններ են:
Այդ պայմանների ամբողջականացման համար անհրաժեշտ է խաղաղություն, այսինքն՝ հակամարտություններից զերծ միջավայր: Խաղաղությունը մի գործոն է, որն ապահովում և երաշխավորում է անվտանգությունը, ինչպես նաև անկախությունն ու ինքնիշխանությունը:
Շատերը կարծում են, որ տարածաշրջանային այս լարված միջավայրում, ժամանակ առ ժամանակ բռնկվող ռազմական բախումների պայմաններում խաղաղության մասին խոսելը համարժեք չէ: Բայց առավել ևս այս պայմաններում խաղաղությունը պետք է արժևորվի, և խաղաղությունն ամենևին չպետք է շփոթենք զինադադարի կամ հրադադարի հետ: Խաղաղությունը մի միջավայր է, որը զերծ է հակամարտություններից, միջպետական, ազգամիջյան կոնֆլիկտներից:
Այս ճանապարհը հեշտ չէ, այն անցնում է արտաքին և ներքին ցնցումների միջով, և մենք պետք է անցնենք այդ ճանապարհը՝ հանուն անկախության, հանուն պետականության, հանուն ապագայի:
2021 թվականի ամռանը ձեր քվեով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ ընտրվեցի «Ապագա կա՛» կարգախոսով: Հայաստանի Հանրապետության խաղաղ, ժողովրդավար, բարեկեցիկ, ստեղծարար և երջանիկ ապագան այն նպատակն է, հանուն որի կրում ենք այս փորձությունները, հանուն որի քայլում ենք այս ճանապարհով:

Prime Minister Nikol Pashinyan has issued a congratulatory message on the occasion of the 32nd anniversary of the independence of the Republic of Armenia.
“Dear people, dear compatriots,
Today we celebrate the 32nd anniversary of the independence of the Republic of Armenia. Independence, having an independent state, is the highest form of self-expression of any people, and it is often granted at the cost of many trials and sufferings.
This is also true for us. In the referendum of September 21, 1991, the people of the Republic of Armenia said "Yes" to Independence.
But as it turned out later, this was the easiest part of the road to Independence. The people of the Republic of Armenia later had to face economic and political crises, wars and poverty. It is in this whirlwind and passing through trials that we realized that declaring independence is one thing, conquering and strengthening it is completely different.
The sufferings and trials we have endured in recent years are an integral part of the struggle for the independence and sovereignty of the Republic of Armenia. Lately, when conducting foreign and regional policy I have often been criticized for relying on the Alma-Ata Declaration of December, 1991 and related documents, which were also signed by the Republic of Armenia.
Many are calling directly and indirectly to abandon the policy based on that document. The issue is that the Alma-Ata Declaration and related documents are one of the fundamental factors of the independence of the Republic of Armenia, which records the political and legal basis for 12 former USSR republics, including the Republic of Armeniam, gaining independence from the Soviet Union, as well as the fundamental principles of that independence.
And therefore, calls to abandon politics based on that document are calls to abandon Armenia's independence, sovereignty, and territorial integrity, with all the consequences arising from this.
Dear people, dear compatriots,
Today we are living in difficult times, suffering untold physical and psychological suffering. But it is important to understand why we have to go through this path of trials. To say that for the sake of Independence means to say a large part of the truth, but not the most important part. Because independence, no matter how high a goal, is actually a means to achieve a higher goal. It is about the happiness of our future generations.
We must inherit them an Armenia where people can freely express themselves, build their own happiness through free and creative work.
Even today, many conditions contributing to this are present in Armenia: democracy, freedom of economic and any legal activity, equality of all before the law, principled anti-corruption policy, economic activity are necessary but not sufficient conditions for this.
For these conditions to be complete, peace, that is, a conflict-free environment, is necessary. Peace is a factor that ensures and guarantees security as well as independence and sovereignty.
Many believe that in this tense regional environment, in the face of occasional military conflicts, it is not adequate to talk about peace. But particularly in these conditions, peace should be valued and peace should not be confused with a truce or a ceasefire. Peace is an environment that is free from conflicts, inter-state, inter-ethnic conflicts.
This path is not easy, it goes through external and internal shocks, and we must go through this path for the sake of independence, for the sake of statehood, for the sake of the future.
In the summer of 2021, with your vote, I was elected the Prime Minister of the Republic of Armenia with the motto "There is a future". The peaceful, democratic, prosperous, creative and happy future of the Republic of Armenia is the goal for which we endure these trials, for which we walk this path.