Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ ՝ կապված Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի դեմ շինծու մեղադրանքների հետ:
Ըստ այդ հաղորդման՝ Դավիթ Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքների վերաբերյալ հոդվածների թիվը գերազանցում է 20-ը:
«Քննությամբ պարզվել է, որ Դավիթ Կլիմի Բաբայանը՝ ծնված 1973թ. Խանքենդի քաղաքում (Ստեփանակերտ – խմբ.), 2013-2023թթ. անջատողական կառույցի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին քաղաքականության հարցերով նախագահի օգնական, արտաքին գործերի նախարար եւ հատուկ հարցերով նախագահի օգնական աշխատած ինչպես հայրենական 44-օրյա պատերազմի, այնպես էլ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման, բնակչության անվտանգության ապահովման նպատակով հակաահաբեկչական միջոցառումների անցկացման ժամանակահատվածում հանցավոր խմբավորման կազմում մտացածին ռեժիմի ղեկավար պաշտոնյաների  հետ համատեղ զբաղվել է ազգային թշնամանքի եւ ատելության հրահրմանն ուղղված գործունեությամբ, համակարգել է ահաբեկչական խմբավորումների գործունեությունը։
Նա նաեւ մասնակցել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Գյանջա քաղաքի չպաշտպանված տարածքների, որտեղ բնակվում էր քաղաքացիական բնակչությունը, բնակավայրերի գնդակոծման, առանձին դաժանությամբ սպանության եւ բազմաթիվ քաղաքացիական անձանց վիրավորելու, ազգային թշնամանքի եւ ատելության հողի վրա ահաբեկչության հետ կապված հանցագործություններին։
2020 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Դավիթ Բաբայանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 100.1, 100.2, 32.3, 114.1, 32.3, 116.0.1, 32.3, 116.0.6, 32.3, 116.0.7, 32.3, 116.0.8, 32.3, 116.0.9, 32.3, 116.0.10, 117.2, 32.3,214.2.1, 32.3,214.2.3, 32.3,214.2.4, 283.2.1, 283.2.3 Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով, դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը եւ հայտարարվել միջազգային հետախուզում:
Այս տարվա սեպտեմբերի 29-ին Բաբայանը ձերբակալվել է Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից, հանձնվել քննությանը եւ նրան մեղադրանք է առաջադրվել նշված հոդվածներով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Դավիթ Բաբայանին կալանավորել են 4 ամիս ժամկետով:

Prosecutor General's Office of Azerbaijan issued a statement in connection with fabricated charges against former Artsakh Foreign Minister David Babayan.
According to this statement, the number of charges filed against David Babayan exceeds 20.
“The investigation established that David Klimovich Babayan, born in 1973 in [Stepanakert] Khankendi, during the period from 2013 to 2023, held positions as the "Deputy Chief of Staff of the President's Office, Presidential Advisor on Foreign Policy, Minister of Foreign Affairs, and Presidential Advisor on Special Affairs" within a separatist structure. He was involved in activities as part of a criminal group, in collaboration with "top officials," both during the 44-day Patriotic War and during anti-terrorism measures aimed at restoring Azerbaijan's territorial integrity and ensuring the safety of the population. His activities included inciting national enmity and hatred and coordinating the actions of terrorist groups.
He also participated in crimes related to the shelling of unprotected areas of the city of Ganja on October 17, 2020, using ballistic missiles, where the civilian population resided, resulting in the killing of numerous civilians, and committing acts of terrorism based on national enmity and hatred.
On October 29, 2020, David Babayan was charged with offenses under articles 100.1, 100.2, 32.3, 114.1, 32.3, 116.0.1, 32.3, 116.0.6, 32.3, 116.0.7, 32.3, 116.0.8, 32.3, 116. 0. 9, 32.3, 116.0.10, 117.2, 32.3,214.2.1, 32.3,214.2.3, 32.3,214.2.4, 283.2.1, 283.2.3 and other articles of the Criminal Code of Azerbaijan, a preventive measure was chosen against him by a court decision in the form of arrest, and he was placed on the international wanted list.
On September 29 of this year, D. Babayan was detained by law enforcement agencies of Azerbaijan, transferred to the investigative authorities and charged under these articles,” the statement says.