Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ ՝ կապված Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի դեմ շինծու մեղադրանքների հետ:
Ըստ այդ հաղորդման՝ Դավիթ Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքների վերաբերյալ հոդվածների թիվը գերազանցում է 20-ը:
«Քննությամբ պարզվել է, որ Դավիթ Կլիմի Բաբայանը՝ ծնված 1973թ. Խանքենդի քաղաքում (Ստեփանակերտ – խմբ.), 2013-2023թթ. անջատողական կառույցի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին քաղաքականության հարցերով նախագահի օգնական, արտաքին գործերի նախարար եւ հատուկ հարցերով նախագահի օգնական աշխատած ինչպես հայրենական 44-օրյա պատերազմի, այնպես էլ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման, բնակչության անվտանգության ապահովման նպատակով հակաահաբեկչական միջոցառումների անցկացման ժամանակահատվածում հանցավոր խմբավորման կազմում մտացածին ռեժիմի ղեկավար պաշտոնյաների  հետ համատեղ զբաղվել է ազգային թշնամանքի եւ ատելության հրահրմանն ուղղված գործունեությամբ, համակարգել է ահաբեկչական խմբավորումների գործունեությունը։
Նա նաեւ մասնակցել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Գյանջա քաղաքի չպաշտպանված տարածքների, որտեղ բնակվում էր քաղաքացիական բնակչությունը, բնակավայրերի գնդակոծման, առանձին դաժանությամբ սպանության եւ բազմաթիվ քաղաքացիական անձանց վիրավորելու, ազգային թշնամանքի եւ ատելության հողի վրա ահաբեկչության հետ կապված հանցագործություններին։
2020 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Դավիթ Բաբայանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 100.1, 100.2, 32.3, 114.1, 32.3, 116.0.1, 32.3, 116.0.6, 32.3, 116.0.7, 32.3, 116.0.8, 32.3, 116.0.9, 32.3, 116.0.10, 117.2, 32.3,214.2.1, 32.3,214.2.3, 32.3,214.2.4, 283.2.1, 283.2.3 Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով, դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը եւ հայտարարվել միջազգային հետախուզում:
Այս տարվա սեպտեմբերի 29-ին Բաբայանը ձերբակալվել է Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից, հանձնվել քննությանը եւ նրան մեղադրանք է առաջադրվել նշված հոդվածներով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Դավիթ Բաբայանին կալանավորել են 4 ամիս ժամկետով:

Генпрокуратура Азербайджана выступила с заявлением в связи с сфабрикованными обвинениями против экс-главы МИД Арцаха Давида Бабаяна.
Согласно данному сообщению, количество статей по обвинениям, выдвинутым против Давида Бабаяна, превышает 20.
«Следствием установлено, что Бабаян Давид Климович, родившийся в 1973 году в г. Ханкенди (Степанакерт – ред.), в 2013-2023 гг. работавший «заместителем руководителя аппарата президента, помощником президента по вопросам внешней политики, министром иностранных дел и помощником президента по особым вопросам» сепаратистской структуры, как в период 44-дневной Отечественной войны, так и в период проведения антитеррористических мероприятий с целью восстановления территориальной целостности Азербайджана, обеспечения безопасности населения, в составе преступной группировки совместно с «руководящими должностными лицами» вымышленного режима занимался деятельностью, направленной на разжигание национальной вражды и ненависти, координировал деятельность террористических группировок.
Он также принимал участие в преступлениях, связанных с обстрелом с использованием баллистических ракет 17 октября 2020 года незащищенных территорий города Гянджа, где проживало гражданское население, населенных пунктов, убийством с особой жестокостью и ранением многочисленных гражданских лиц, терроризмом на почве национальной вражды и ненависти.
29 октября 2020 года Давид Бабаян был привлечен в качестве обвиняемого лица по статьям 100.1, 100.2, 32.3, 114.1, 32.3, 116.0.1, 32.3, 116.0.6, 32.3, 116.0.7, 32.3, 116.0.8, 32.3, 116.0.9, 32.3, 116.0.10, 117.2, 32.3,214.2.1, 32.3,214.2.3, 32.3,214.2.4, 283.2.1, 283.2.3 и другим статьям УК Азербайджана, решением суда в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста и он был объявлен в международный розыск.
29 сентября этого года Д. Бабаян был задержан правоохранительными органами Азербайджана, передан следствию и ему были предъявлены обвинения по указанным статьям», - говорится в заявлении.