Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթին Հայաստան, Վրաստան և Ադրբեջան այցի ընթացքում կընդգծի ՄԹ հաստատուն աջակցությունն այդ երկրների ինքնիշխանությանն ու անվտանգությանը: Այ մասին ասված է ՀՀ-ում ՄԹ դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
«Նախարար Դոքերթին կընդգծի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ խաղաղ բանակցությունների հրատապ անհրաժեշտությունը՝ երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության հասնելու համար։
Տարվա ընթացքում տարածաշրջան կատարելիք երրորդ այցի ընթացքում նա կքննարկի Հայաստանի և Վրաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգերը և կխթանի Միացյալ Թագավորության փորձը՝ աջակցելու Ադրբեջանի անցմանը վերականգնվող էներգիային։
ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթին Հայաստան, Վրաստան և Ադրբեջան այցի ընթացքում, որը կմեկնարկի այսօր (նոյեմբերի 20-ին), կընդգծի Միացյալ Թագավորության ակտիվացող աջակցությունն ու համագործակցությունը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը։
Ռուսաստանի հարավային սահմանին գտնվող տարածաշրջանը շարունակում է խոցելի մնալ արտաքին միջամտության նկատմամբ, մինչ վերականգնվում է հակամարտության հետևանքներից և փորձում է առաջ մղել բարեփոխումների օրակարգերը՝ ի նպաստ ազատության ու անկախության ժողովրդավարական ընտրության։
Հիմնվելով այս տարի երեք երկրների հետ կայացած պաշտոնական ռազմավարական երկխոսությունների վրա՝ նախարար Դոքերթին կառաջարկի ընդլայնել առևտրի և անվտանգության ոլորտներում համագործակցության շրջանակը՝ տնտեսությունների դիվերսիֆիկացմանը և Ռուսաստանից Եվրոպայի կախվածության նվազեցմանը նպաստելու համար:
Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթին Երեւան ժամանելուց առաջ ասել է.
«Հարավային Կովկասն առերեսվում է տարածաշրջանի կայունությանը սպառնացող անվտանգային զգալի մարտահրավերների՝ ինչպես ներքին, այնպես էլ հարևան երկրների կողմից։
Անկայուն տարածաշրջանում Միացյալ Թագավորությունը հուսալի գործընկեր է բարեփոխումների, խաղաղության և կայունության համար»:
Եվրոպայի հարցերով նախարարը ժամանում է Երևան՝ նոր թափ հաղորդելու անցյալ շաբաթ Լոնդոնում կայացած ՄԹ-Հայաստան ռազմավարական երկխոսությանը, որի ընթացքում երկու կողմերը պայմանավորվեցին ընդլայնել համագործակցությունն առևտրի, անվտանգության և օրենքի գերակայության ոլորտներում։
Թբիլիսիում նա կհաստատի ՄԹ աներկբա աջակցությունը Վրաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը և կաջակցի նրա եվրաատլանտյան ձգտումներին՝ Վրաստանի կառավարության և ժողովրդի կամքին համահունչ:
Միացյալ Թագավորությունն աշխատում է Վրաստանի կառավարության հետ՝ ռուսական ագրեսիայի դեմ իր դիմակայունությունն ամրապնդելու նպատակով, այդ թվում 2022 թվականի ՆԱՏՕ-ի մադրիդյան գագաթնաժողովում համաձայնեցված՝ Վրաստանի կարիքներին համապատասխան աջակցության փաթեթի միջոցով:
Լեռնային Ղարաբաղի վերջին իրադարձություններին անդրադառնալով՝ նախարար Դոքերթին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին կհորդորի արդյունավետ ներգրավվածություն ունենալ միջազգային միջնորդությամբ ընթացող բանակցություններում՝ խաղաղության պատմական համաձայնագրի հասնելու և տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն ապահովելու համար։
Սեպտեմբերին Միացյալ Թագավորությունը 1 մլն ֆունտ ստեռլինգ է տրամադրել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ)՝ սատարելու Լեռնային Ղարաբաղում և ավելի լայն տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին հումանիտար աջակցությանը:
Միացյալ Թագավորությունն առաջին երկրներից էր, որն աջակցություն ցուցաբերեց Ադրբեջանին ականազերծման գործում՝ տրամադրելով սարքավորումներ և տեղական իշխանությունների համար դասընթացներ ականազերծման վերաբերյալ։ Նախարար Դոքերթին Բաքու է ժամանում հենց այն ընթացում, երբ ՄԹ-ն շարունակում է գործակցությունը՝ իր աջակցությունը տրամադրելով պայթուցիկ զինամթերքի ոչնչացման մասնագիտացված դասընթացների անցկացման համար, որոնք անհրաժեշտ հմտություններ կապահովեն բարձր վտանգավորության միջավայրում աշխատելու համար։

Minister for Europe, Leo Docherty, will underline the United Kingdom’s (UK) unwavering support for sovereignty and security during a visit to Armenia, Georgia, and Azerbaijan. This is noted in a statement released by the UK embassy in Armenia.
Minister Docherty will emphasise the urgent need for direct peace talks between Armenia and Azerbaijan to reach a long-term settlement for peace and stability.
On his third visit to the region this year, he will discuss Armenia and Georgia’s democratic reform agendas, and promote UK expertise in aiding Azerbaijan’s transition to renewables.
The UK is stepping up its cooperation and support for peace and stability in the South Caucasus as UK Minister for Europe, Leo Docherty, will underline on his tour of Armenia, Georgia and Azerbaijan which commences today (Monday 20 November).
The region, located on Russia’s southern border, remains vulnerable to external interference as it recovers from the impacts of conflict and attempts to press ahead with reform agendas in support of democratic choice for freedom and independence.
Building on the formal Strategic Dialogues with all three countries earlier this year, Minister Docherty will extend the UK’s offer of increased trade and security cooperation to help the countries to diversify their and reduce European reliance on Russia.
Ahead of arriving in Yerevan, Minister for Europe Leo Docherty said:
“The South Caucasus faces significant security challenges, both internally and from its neighbours which threaten to destabilise the region.
“In a volatile region, the UK is a reliable partner for reform, peace and stability.”
The Minister for Europe arrives in Yerevan ready to build on the momentum of last week’s UK-Armenia Strategic Dialogue in London, during which both sides agreed to enhance cooperation in trade, security and on the rule of law.
In Tbilisi, he will reaffirm the UK’s unequivocal support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity and back its Euro-Atlantic aspirations, in line with the will of the Georgian government and people.
The UK is working with the Georgian government to build its resilience against Russian aggression, including through the Tailored Support Package agreed at the 2022 NATO Summit in Madrid.
Following recent events in Nagorno-Karabakh, Minister Docherty will urge the leaders of Armenia and Azerbaijan to engage meaningfully in internationally-mediated negotiations to reach an historic agreement and secure lasting peace for the region.
In September, the UK contributed £1million to the International Committee of the Red Cross (ICRC) to support the humanitarian response to the situation in Nagorno-Karabakh and the wider region.
The UK became one of the first countries to provide demining support to Azerbaijan, providing world-leading equipment and delivering mine clearance training to local authorities. Minister Docherty visits Baku just as the UK is building on that partnership - extending its offer for specialised courses in explosive ordnance disposal which will provide the skills needed to operate in a high threat environment.