ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ինքնաթիռը, որով նա մեկնել է բրազիլական Ռիո դե Ժանեյրո, վախեցել են լիցքավորել հնարավոր պատժամիջոցների պատճառով։ Այս մասին գրում է Aero telegraph-ը։
Աղբյուրի տվյալներով՝ կերոսինի մատակարար Vibra Energia-ն հրաժարվել է լիցքավորել ռուսական Իլ-96-ը։ Ընկերությունը վախենում էր ԱՄՆ երկրորդական պատժամիջոցներից։ Valor Economico թերթը նշել է, որ լիցքավորման անհնարինության պատճառով Լավրովի հանդիպումը Բրազիլիայի նախագահ Լուլա դա Սիլվայի հետ մայրաքաղաքում վտանգված է։
Ինքը՝ Լավրովը, «Կոմերսանտ»-ին տված մեկնաբանությունում հայտարարել է, որ բրազիլացի գործընկերները լուծել են խնդիրը։ Ռուս դիվանագետը, սակայն, չի հստակեցրել, թե կոնկրետ ինչպես է հասնելու Բրազիլիայի մայրաքաղաք։ Aero telegraph-ի փոխանցմամբ՝ Լավրովը Ռիո դե Ժանեյրո կմեկնի որպես Բրազիլիայի արտաքին գործերի նախարար Մաուրո Վիեյրայի  ուղեկից։
«Այնպես է պատահել, որ այստեղ՝ Բրազիլիայում, գործնականում չկան ընկերություններ, որոնք լիցքավորում են ինքնաթիռներ, որոնք չեն պատկանում արևմտյան կորպորացիաներին։ Սա նաև լավ օրինակ է հասկանալու համար, թե ինչպես է աշխարհաքաղաքականությունն ազդում ոչ միայն տնտեսության, այլ նորմալ միջպետական հարաբերությունների վրա»,- պարզաբանել է Լավրովը։

Самолет главы российского МИД Сергея Лаврова, на котором он добирался до бразильского Рио-де-Жанейро, побоялись заправлять топливом из-за возможных санкций. Об этом пишет Aero telegraph.
По данным издания, поставщик керосина Vibra Energia отказалась заправлять российский Ил-96. Компания побоялась вторичных санкций США. Газета Valor Economico отмечала, что из-за невозможности дозаправки под угрозой была встреча Лаврова с президентом Бразилии Лулой да Силвой в столице.
Сам Лавров в комментарии «Коммерсанту» заявил, что бразильские коллеги решили проблему. Однако российский дипломат не стал уточнять, как именно он доберется до столицы Бразилии. По данным Aero telegraph, российский министр доберется в город в качестве попутчика на самолете главы МИД Бразилии Мауро Виейры.
«Так получилось, что здесь в Бразилии практически нет компаний, которые заправляют самолеты и которые не принадлежат западным корпорациям. Это тоже хороший пример для того, чтобы понять, как геополитика влияет даже не просто на экономику, а на нормальные межгосударственные связи», — пояснил Лавров.